Palawan – tutaj spełniają się marzenia

Palawan to jedna z najpiękniejszych wysp na świecie. Otoczona krystalicznie czystymi wodami Morza Luzon, od wieków wyleguje się w blasku gorącego słońca. To raj dla miłośników zielonych lasów tropikalnych, raf koralowych, surowych skał, jaskiń i plaż o delikatnym piasku. Piasku, którego nigdy nie chcesz otrzepać ze swoich stóp. To miejsce w którym wiesz, że żyjesz a z wrażenia łza kręci się w oku. To marzenie, którego możesz tutaj dotknąć.
Palawan – El Nido/ks/c

 Stolicą Palawanu jest Puerto Princesa, słusznie nazwana „miastem w lesie”. Jest to najbardziej zielone miasto na Filipinach. Na arenie międzynarodowej uznane za doskonałe. Zostało ono założone 4 marca 1872 roku i nazwane na część księżniczki Eulalii de Asis de la Piedad, córki królowej Izabelli II. Puerto Princesa, to również Narodowy Park Podziemnej Rzeki Saint Paul, który jest jedną z głównych atrakcji. Jest to druga najdłuższa podziemma rzeka na świecie, która znajduje się liście UNESCO. Ogłoszona „nowym cudem natury”.

Puerto Princesa, podziemna rzeka

Ponad 800 garnków roślin, w tym prawie 300 drzew, 195 gatunków ptaków, 30 ssaków, gadów, 19 gatunków nietoperzy, może nazwać te miejsce swoim domem. Zamieszkują tu rzadkie i endemiczne gatunki zwierząt, jak binturong,  bażant palawiański, czy kanczyl filipiński – który jest najmniejszym ssakiem parzystokopytnym na świecie.

Palawan przykuwa też uwagę dziesiątkami wysepek rozsianych po Zatoce Bacuit. Co jedna jest piękniejsza, a bramą do tego raju jest El Nido. Są tu przepiękne plaże, palmy koksowe, wysokie klify i błękitne laguny. Można tu spotkać wieloryby, żółwie, krowy morskie, manty, delfiny, a nawet rekiny wielorybie. Bez wątpienia, miejsce piękne i wyjątkowe, jakby dosłownie przed chwilą wyszło z rąk stwórcy. Stworzone dla rozkoszy zmysłów, do spełniania marzeń.

Tekst, Dorota Izaela Komarnicka

Zdjęcia archiwum autora


Więcej o Filipinach w innych naszych  materiałch:

You May Also Like

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: