Tajlandia – Park Narodowy Khao Yai

Jakieś 250 km na północny wschód od Bangkoku, rozpościerają się połacie wiecznie zielonych lasów, gór, trawiastych przestrzeni, jezior i wodospadów. Żyją tu dzikie słonie, tygrysy, leopardy, czarne niedźwiedzie, azjatyckie szakle, leopardy, bydło, niezliczone ilości ptaków oraz wiele innych żyjątek.
Khao Yai, Pixabay/cco

Khao Yai jest jednym z największych i najstarszych parków narodowych Tajlandii. Wpisany jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Najwyższe wzniesienie – masyw Khao Rom, osiąga tu 1351 m n.p.m.. Powierzchnia parku zajmuje 2 168 km². Dla porównania warto przypomnieć, że powierzchnia województwa opolskiego stanowi 9 412.

Safari

Safari organizowane są tu zarówno o świcie, jak i po zmroku. Te po zmroku cieszą się wyjątkowym powodzeniem. Można wówczas podejrzeć zwierzęta rzadko spotykane w ciągu dnia. Takie jak stada dzikich słoni, sowy, węże czy ogromne koty wybierające się na polowanie. A o poranku między innymi błękitne gibony.

Farma w amerykańskim duchu

Co mnie mile zaskoczyło, to ekologiczna farma Chokchai w stylu amerykańskim w obrębie parku: http://www.farmchokchai.com/en/index_content.php?content_id=42. Świetna propozycja dla tych którzy chcą doświadczyć czegoś odmiennego i na chwilę przenieść się w klimaty dzikiego zachodu. Szczególnie polecana dzieciom. Można tu między innymi pojeździć konno, czy też wydoić krowę, aby z mleka  przygotować sobie wyśmienite lody. Jest też propozycja wyrobu doniczek z krowich odchodów. Bo tu nic się nie zmarnuje.

Dodatkowe informacje

W najcieplejszych miesiącach (kwiecień, maj) temperatura wynosi około 29ºC. Najniższa (grudzień, styczeń) około 17ºC. Najwięcej opadów jest pomiędzy majem a październikiem.

Na terenie parku, jak i w jego bezpośredniej okolicy (na trasie do miasta Pak Chong) znajdują się liczne miejsca noclegowe. Można wynająć  doświadczonych przewodników.  A po całodniowej skorzystać ze spa i bogatej oferty tajskiego masażu, od którego można się tu uzależnić.

Kilka linków do miejsc jakie odwiedziłam w czasie podróży biznesowej w Khao Yai

Pamiętajmy proszę, że przez cały rok Tajowie mają żałobę, którą naprawdę przeżywają.

Dlatego obowiązuje tu kolor czarny i wyciszenie. Stąd też wiele stron internetowych, również jest w kolorze czarnym.

  1. Resort Kirimaya w którym nocowałam i korzystałam z masażu tajskiego http://www.kirimaya.com/
  2. Farma Chokchai http://www.farmchokchai.com/en/index_content.php?content_id=42
  3. Centrum konferencyjne http://www.ky-cc.com/index.php
  4. Winnica Gran Monte http://www.granmonte.com/

Dorota Kozioł Komarnicka

Zdjęcia archiwum autora

You May Also Like

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: