Wiedeń pokochał parklety – zielone oazy w centrum miasta

 
Wiedeń pokochał parklety, czyli wydzielone z przestrzeni ulicznej miejsca odpoczynku dla mieszkańców. Moda na przyjazne, zielone miasta zawitała ostatnio także do Polski.
Wiedeń – zielone parlety, fot. Daniel Auer
Parklety – zielone oazay, rodem z San Francisco

Parklet to w prostych słowach oddane do użytku mieszkańców miejsce wydzielone z przestrzeni ulicznej, czyli najczęściej rozszerzenie chodnika na obszar jezdni. Pomysł narodził się w San Francisco w roku 2005. Grupa artystów opłaciła na kilka godzin miejsce parkingowe, ale zamiast zostawić na nim auto, zaprosiła przechodniów do wspólnego relaksu w tym miejscu. W ten sposób wiele osób mogło skorzystać z powierzchni, która wykorzystana w konwencjonalny sposób zmieściłaby tylko jeden samochód.

Do parkletów wyjątkowo entuzjastycznie nastawione są władze Wiednia. W tym roku w austriackiej stolicy powstało już 30 takich stref, czyli dwa razy więcej niż w rok temu. Było to możliwe dzięki wspieranej przez miasto inicjatywie obywatelskiej mieszkańców Wiednia pod nazwą Grätzloase, czyli dosłownie “dzielnicowa oaza”.

Wiedeń – zielone parlety, fot. Daniel Auer

Za przykład takiej cieszącej się ogromną popularnością zielonej wyspy w środku miasta może posłużyć jeden z wiedeńskich parkletów w dzielnicy Währing. Krajobraz okolicy jest typowo miejski: budynek przy budynku, samochód przy samochodzie. Nudną ulicę ożywiła jednak stworzona tam niedawno zielona strefa odpoczynku, która powstała dla dzieci i z inicjatywy dzieci. W lecie odbywają się tutaj wieczorki literackie, a przy dobrej pogodzie najmłodsi mieszkańcy dzielnicy chętnie wykorzystują nową przestrzeń do spotkań i zabaw.

Parklety nie służą jednak jedynie zabawie. Każda przestrzeń stworzona według pomysłu mieszkańców jest inna, jedyna w swoim rodzaju. W niektórych parkletach można oddać się pasji ogrodniczej, w innych popracować, zagrać w karty lub pouczyć się języków obcych. Przede wszystkim są to jednak idealne punkty spotkań, dzięki którym rozkwitnąć mogą przyjaźnie sąsiedzkie. Przyjazna, ogólnodostępna przestrzeń spotkań sprzyja również aktywizacji mieszkańców i propagowaniu obywatelskich inicjatyw dzielnicowych.

Źródło informacji: Eurocomm-PR
 
Źródło: Centrum Prasowe PAP

You May Also Like

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: