POLECANE REGIONY

FILIPINY

Archipelag, składający się z 7107 wysp, tworzący Filipiny porównywany jest często do błyszczącego naszyjnika ze szmaragdów, rozpostartego na Pacyfiku. Dziewicza przyroda, krystalicznie czyste wody, plaże, laguny oraz tropikalny klimat przyciągają turystów jak magnes. To tutaj znajdziecie takie wyspy jak Palawan, Cebu, Boracay uważane za najpiękniejsze na świecie. Filipiny położone są w tzw. „Pierścieniu Ognia – nieustabilizowanej, aktywnej sejsmicznie strefie brzeżnej Oceanu Spokojnego, związanej m.in. z Rowem Filipińskim, będącej miejscem częstych trzęsień ziemi oraz erupcji wulkanicznych. Ale to właśnie im zawdzięczają swój bogaty, urodzajny krajobraz oraz jedną z największych na świecie różnorodność biologiczną.

Banuae_m
Tarasy ryżowe w Banaue

Filipiny położone są w egzotycznym otoczeniu krajów Azji Południowo-Wschodniej. Od północy, poprzez Cieśninę Luzon graniczą z Tajwanem, zaś od zachodu poprzez Morze Południowo Chińskie sąsiadują z Wietnamem. Na południowym zachodzie znajduje się Borneo, natomiast na południu Morze Celebes oddziela Filipiny od Indonezji. Na wschodzie, na Morzu Filipińskim położona jest wyspa-państwo Palau.

Boracay_m
Boracay – ulubiona wyspa Filipińczyków w 2012 r. została nazwana przez Magazyn Travel+Leisure Najlepszą Wyspą na Świecie oraz Wyspą Nr. 1 w Azji.

Egzotyczne wyspy

Z 7107 filipińskich wysp tylko 860 jest zamieszkałych. Na trzech największych wyspach: Luzon, Visayas i Mindanao mieszka więcej niż 78 grup etnicznych, posługujących się ponad 150 językami. Językiem narodowym jest filipiński, natomiast powszechnie używany jest język angielski.

Boracay – ulubiona wyspa Filipińczyków, w 2012 r. została nazwana przez Magazyn Travel+Leisure Najlepszą Wyspą na Świecie oraz Wyspą Nr. 1 w Azji. Są tu zapierające dech widoki, tropikalny raj i plaże z białym, drobnym piaskiem. Malutka Boracay ma zaledwie siedem kilometrów długości i mniej niż kilometr szerokości w najwęższym miejscu. Dzień trwa tutaj bardzo długo i panują wyśmienite warunki do uprawiania sportów wodnych.

Znakiem rozpoznawczym i atrakcją Bohol – wyspy w kształcie ludzkiego serca są Czekoladowe Wzgórza. Wyglądają jak ogromne mrowiska. Patrząc na nie z daleka, mamy wrażenie, jak byśmy mogli zmieścić je w dłoni. Jest ich w sumie 1268. W porze suchej, kiedy trawy brązowieją, wzgórza wyglądają jak kulki czekoladowych lodów. Wiążą się z nimi liczne legendy.

Palawan uznawany jest za jedno z najpiękniejszych miejsc na Ziemi. Górzysta wyspa, porośnięta zielonym, tropikalnym lasem, otoczona pięknymi plażami, rafami koralowymi, oblana wodami turkusowego morza wygląda idealnie, jak na pocztówce. Pełno tutaj jaskiń krasowych a na lądzie dominują obfite odmiany roślin, drzew, ptaków, ssaków, gadów oraz liczne gatunki nietoperzy. Oprócz niesamowitych widoków, atrakcją Palawanu jest najdłuższa, żeglowna rzeka podziemna Puerto Princesa oraz archipelag Bacuit.

Palawan_m
Wyspa Palawan uznawana jest za jedno z najpiękniejszych miejsc na Ziemi.

Spośród wszystkich filipińskich wysp, najgęściej zaludniona jest Cebu. Słynie także z bogatej, dzikiej przyrody oraz wspaniałych plaż. Samo miasto Cebu, będące centrum administracyjnym prowincji jest też pierwszą hiszpańską osadą na Filipinach. W XVI wieku dopłynął tutaj Ferdynand Magellan ze swoją wyprawą. To były czasy nawracania miejscowej ludności na chrześcijaństwo oraz podboju tutejszych ziem przez Hiszpanię. Do dzisiejszego dnia, w małej kapliczce na ulicy noszącej dzisiaj imię sławnego żeglarza stoi ustawiony przez niego krzyż. Niestety tutaj też Magellan zginał w potyczce wojennej z jednym ze zbuntowanych lokalnych plemion, które nie chciało przyjąć nowej wiary i przyjąć zwierzchnictwa Hiszpanów. Podobnie jak stolica Filipin, Manila, Cebu jest pełne kontrastów. Z jednej strony brudne zatłoczone ulice, gdzie indziej luksusowe osiedla i dzielnice biznesowe. Miasto słynie z największego festiwalu w kraju – Sinulog, odbywającego się każdego roku w styczniu. Dziki, kolorowy tłum paradujący ulicami przyciąga imprezowiczów z całych Filipin.

Mieszkańcy Filipin, lokalna kuchnia, festiwale

Filipińczycy to ludzie wyjątkowo mili, przyjaźni i gościnni, otwarci na cudzoziemców. Lubią też świętować. Prawie każdego dnia w roku, w lokalnych społecznościach i miastach odbywają się kolorowe, aromatyczne i ekscytujące fiesty lub festiwale. Oprócz dobrej zabawy uwielbiają też jedzenie. Tutejsza kuchnia jest bardzo różnorodna. Przesiąknięta jest wpływami hiszpańskimi, malajskimi, chińskimi i indyjskimi. To także owocowy raj, w którym skosztujemy najsłodsze mango, banany, ananasy oraz wyśmienity uniwersalny olej kokosowy – główne towary eksportowe, obok produktów elektronicznych, sprzętu transportowego, odzieży, miedzi i ropy naftowej. Poza dużymi skupiskami miejskimi, życie Filipińczyków biegnie jak przed wiekami, w zgodzie z naturą. Mieszkają w wioskach, w maleńkich domkach zbudowanych na lądzie stałym, lub wprost na wodzie, ciężko pracując aby przetrwać i wyżywić swoje liczne rodziny.

Bogaty i żebrak spacerują po tej samej ulicy

Bramą do reszty kraju oraz stolicą Filipin jest Manila, położona na wyspie Luzon. Jest kosmopolitycznym i tętniącym życiem megalopolis. Są tu zabytki, muzea, galerie sztuki, centra rozrywkowe. Jednakże tak jak we wszystkich stolicach państw rozwijających się, i tutaj występują kontrasty pomiędzy biedą a bogactwem. W nowoczesnym centrum Manili znajdują się wspaniałe biurowce, nowoczesne hotele, ekskluzywne sklepy, parkują luksusowe samochody, a na obrzeżach stolicy w slumsach mieszka biedota. Tutaj bogaty biznesmen i żebrak spacerują po tej samej ulicy.

Manila.m
Manila z lotu ptaka.

Największym jednak miastem Filipin jest Davao, położone na wyspie Mindanao. Jest to swoisty tygiel różnych kultur, w tym grup mniejszościowych. Sama wyspa Mindanao kusi podróżników bujną roślinnością, naturalnymi krajobrazami, plażami z drobnym białym piaskiem. Wnętrze wyspy jest górzyste, z najwyższym szczytem Filipin, wulkanem Apo (2965 m n. p. m.)

Zdecydowanie inny charakter ma Vigan. To piękne, stare, hiszpańskie miasto słynące z brukowanych chodników, zabytkowych dorożek i rezydencji. Jest jednym z niewielu miast na Filipinach, pozostałych jeszcze z 16-ego wieku. Wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, okrzyknięte zostało także jednym z 7 Wonder Cities. (Siedem Cudownych Miast). Podróżujący często odwiedzają to romantyczne miejsce, długo spacerując zabytkowymi uliczkami aby w końcu zakosztować lokalnych empanadas – wyśmienitych pierogów smażonych w głębokim tłuszczu, smakujących tutaj szczególnie dobrze.

Symbol narodowy – Pola ryżowe

Elementem krajobrazu, który stał się symbolem narodowym są Tarasy ryżowe w Banaue, położone 330 km na północ od Manili, zajmujące powierzchnię 20 tys. ha. Ułożone obok siebie zajęłyby połowę obwodu kuli ziemskiej. Zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Dzisiaj eksperci z UNESCO wpisują je także na listę miejsc zagrożonych, a według niektórych ocen połowa słynnych ryżowych tarasów praktycznie już zniknęła. „Niebiańskie Schody” przez tysiąclecie tworzone rękoma plemienia Ifugao, są w niebezpieczeństwie w wyniku wytrzebiania lasów, co w efekcie spowodowało osuwanie gruntu na zboczach i zakłóciło skomplikowany system nawadniania ryżowisk. Tarasy zanikają też dlatego, że pola ryżowe nie są w stanie wyżywić mieszkańców regionu. Brak jest więc następców do kultywowania tradycji. Młode pokolenia uciekają z ziemi przodków w poszukiwaniu pracy i łatwiejszego życia.

Vigan, stare, hiszpańskie miasto słynące z brukowanych chodników, zabytkowych dorożek i rezydencji.
Vigan, stare, hiszpańskie miasto słynące z brukowanych chodników, zabytkowych dorożek i rezydencji.

Filipiny są tak zróżnicowane, jak różnorodne są języki, którymi posługują się ich mieszkańcy. Pełno tu kontrastów, ale właśnie ten koloryt przyciąga turystów do historycznych miejsc, zapierających dech w piersiach krajobrazów. Warto tu przyjechać, choćby żeby doświadczyć gościnności i otwartości żyjących tutaj ludzi.

Dom rodziny królewskiej w Ilolio
Dom rodziny królewskiej w Ilolio

Dodatkowe informacje:

JAK DOJECHAĆ

Oczywiście, najlepiej przylecieć samolotem. Nie jest to jednak tani kierunek. Trudno o promocje lotnicze. Czasami jednak pojawiają się i wtedy cena biletów spada z ponad 3000 PLN do około 1500 PLN. Warto też poczekać na promocję lotów do okolicznych portów lotniczych, takich jak na przykład Hanoi w Wietnamie, Singapuru w Malezji, czy Bangkoku w Tajlandii. Stąd już jest niedaleko i niedrogo można dostać się do Filipin lokalnymi liniami lotniczymi.

KIEDY JECHAĆ

Podróż na Filipiny będzie udana o każdej porze roku. Jednakże za najlepszy czas na przyjazd tutaj uchodzą miesiące od grudnia do maja, kiedy panuje pora sucha. Wilgotność powietrza wynosi wtedy tylko 70% a w ciągu miesiąca można spodziewać się zaledwie jednego lub dwóch deszczowych dni (ulewne deszcze).

UWAGA NA MONSUNY i PORĘ TAJFUNÓW

Wakacje na Filipinach są wspaniałym przeżyciem, pod warunkiem, że weźmiemy pod uwagę panujące tu warunki pogodowe. Musimy pamiętać o sezonie monsunowym oraz porze tajfunów. – od czerwca do listopada, przy temperaturach około 30°C padają gwałtowne i ulewne deszcze (średnio 13 dni w miesiącu) a wilgotność wzrasta do 90%. W sierpniu, wrześniu i październiku nad Filipiny nadciągają tajfuny.

Autor: Robert Pawełek

Zdjęcia: archiwum Autora

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.