Polish Team Noshaq Pentax Challenge 2018 – wyprawa na Noszak

W lipcu wyruszy wyprawa Polish Team Noshaq Pentax Challenge 2018. Czteroosobowy zespół Polish Caucasus Team planuje zdobycie najwyższego szczytu Afganistanu i drugiego najwyższego szczytu Hindukuszu – góry Noszak 7492 m n.p.m. Wyprawa potrwa 40 dni, z których aż 30 przeznaczone jest na akcję górską. Jest to druga próba zespołu, w ubiegłym roku ekipa dotarła do wysokość 6700 m n.p.m. Sponsorem tytularnym wyprawy jest Pentax Polska, a sponsorem głównym Ricoh Polska.

Cel wyprawy
 
Noszak to drugi co do wysokości szczyt w górach Hindukusz. Położony jest na granicy między Afganistanem a Pakistanem. Góra po raz pierwszy została zdobyta 58 lat temu, a 45 lat temu pierwszego i dotąd jedynego wejścia zimowego dokonała dwójka Polaków – Tadeusz Piotrowski i Andrzej Zawada. W 1972 roku Wanda Rutkiewicz, Ewa Czarniecka-Marczakowa oraz Alison Chadwick-Onyszkiewicz jako pierwsze i jedyne dotąd Polki stanęły na szczycie Noszaka.
 
Pod Noszakiem nie są usytuowane żadne stałe bazy, nie są organizowane komercyjne wyprawy, a najbliższa miejscowość oddalona jest aż o 40 km. Zdobycie góry stanowi zatem ogromne wyzwanie logistyczne związane z przygotowaniem i bezpiecznym przeprowadzeniem wyprawy wysokogórskiej. Ekipa wybierając cel swoich wypraw stara się wybierać mało znane lub zapomniane szczyty oraz nawiązywać do osiągnięć wybitnych polskich wspinaczy – m.in. Krzysztofa Berbeki oraz Wandy Rutkiewicz
Członkowie wyprawy
 
Wyprawa zorganizowana została w całości przez członków grupy Polish Caucasus Team. W wyprawie udział wezmą Karolina Jendrysik – kierownik wyprawy, Adrian Podżorski, Arkadiusz Kania oraz Patryk Ćwiertnia. Grupa Polish Caucasus team wspinała się już na Mont Blanc, Dufourspitze czy Matterhorn, jednak głównie koncentruje się na szczytach Kaukazu. Dwukrotnie zimą zdobyli Elbrus, a także stanęli na szczycie Tetnuldi oraz Kazbeku.
„Jesteśmy niesamowicie podekscytowani zbliżającą się wyprawą na Noszak. Poświęciliśmy wiele czasu, wysiłku i zaangażowania w samodzielne zorganizowanie całej wyprawy, co tym bardziej napawa nas ogromną dumą. Cieszymy się, że mogliśmy nawiązać współpracę z Ricoh Polska oraz marką Pentax, dzięki którym szczegółowo udokumentujemy całą wyprawę. Liczymy, że nasze dotychczasowe doświadczenie we wspinaczce wysokogórskiej zaprocentuje i w tym roku staniemy na szczycie Noszaka” – powiedziała Karolina Jendrysik, kierownik wyprawy Polish Team Noshaq Pentax Challenge 2018.
O Ricoh
 
Ricoh to globalna firma z branży technologicznej. Jej rozwiązania pozwalają tworzyć nowoczesne środowisko pracy. Od ponad 80 lat Ricoh kreuje innowacje i jest wiodącym dostawcą rozwiązań w dziedzinie zarządzania dokumentami, usług IT, drukowania komercyjnego i produkcyjnego, aparatów cyfrowych i systemów produkcyjnych.
 
Grupa Ricoh z siedzibą w Tokio działa w około 200 krajach i regionach. W roku finansowym zakończonym w marcu 2018 r. Grupa Ricoh osiągnęła wynik sprzedaży na całym świecie w wysokości 2063 mld jenów (ok. 19,4 mld USD).
 
Więcej informacji na stronie www.ricoh.pl
 
Źródło informacji: Ricoh Polska Sp. z o.o.

You May Also Like

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: