Polki w branży IT

Polki, które zdecydowały się na rozwój kariery zawodowej w szeroko pojętym sektorze teleinformatycznym, są zadowolone ze swojego wyboru. Jak wynika z raportu “Kobiety w IT”, 75% respondentek jest zdania, że warto pracować w branży IT.

28 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Kobiet w ITC, który ma na celu promocję rozwoju kariery w sektorze teleinformatycznym wśród dziewcząt i młodych kobiet. Hays Poland, Geek Girls Carrots, IAB Polska oraz Biuro Podróży Reklamy świętują ten dzień publikując raport “Kobiety w IT”, który analizuje sytuację profesjonalistek na rynku IT w Polsce. W badaniu wzięło udział 1 035 kobiet, które odpowiedziały na pytania dotyczące ich doświadczeń zawodowych, wykształcenia oraz opinii na temat branży.

Respondentki badania w przeważającej części są młodymi profesjonalistkami do 30 roku życia. Często deklarują zadowolenie z pracy zawodowej oraz przypisują sektorowi IT wiele różnorodnych korzyści dla swojej kariery. Większość badanych kobiet nie posiada wykształcenia kierunkowego, ale mocno stawia na samokształcenie i rozwój kompetencji. Najwięcej respondentek pracuje na stanowiskach Software Developera i Software Testera.

Zdaniem 75% ankietowanych, praca w IT przynosi im wiele korzyści. Kobiety cenią sobie zarobki oraz brak sztywnej hierarchii i bezrobocia. Do rozwoju kariery w obszarze IT motywuje je również szybki rozwój sektora.

Choć w powszechnym mniemaniu dominuje pogląd, że zmaskulinizowane branże nie są przychylne obecności kobiet, to z raportu wynika, że 44% respondentek w swojej karierze nigdy nie doświadczyło przeciwności wynikających z ich płci. Świadczy to o wysokich kompetencjach specjalistek od IT oraz rosnącej otwartości branży na różnorodność, za czym przemawiają również dodatkowe działania wielu organizacji w celu edukacji i zwiększenia zatrudnienia kobiet na stanowiskach informatycznych.

Kobiety doskonale spisują się w rolach w każdym obszarze IT – biznesowym, obsługowym i technologicznym, dlatego też ich liczba w branży powinna rosnąć.

Raport jest dostępny pod adresem: www.kobietywit.pl

You May Also Like

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: