Polska może być jednym z pierwszych krajów 5G

Tim rozpoczął swoje wystąpienie od ważnej zapowiedzi i zaproszenia: “Jestem tutaj, aby powiedzieć, że Deutsche Telekom spowoduje, że Polska będzie jednym z pierwszych krajów, które będą miały sieć 5G. Jestem tutaj, aby zaprosić Was, m.in. młodą scenę start-upową w Polsce, do współpracy z nami. Abyście podzielili się z nami swoimi pomysłami”.
Timotheus Höttges
TMobile, Deutsche Telekom / STAGE 1 / DAY 1
fot. Jacek Waszkiewicz
Kraków centrum inowacyjności

Następnie uhonorował Kraków, wskazując na to, że: “Fakt, że mamy centrum innowacyjności hub:raum w Polsce, tu w Krakowie, i że obejmuje ono swoim zasięgiem działania cały region Europy Środkowo-Wschodniej świadczy o naszym zaangażowaniu w tym regionie i kraju, a także długoterminowych planach”. Zaproponował: “Wykorzystajmy hub:raum jako platformy do dalszej współpracy między Polską a DT”.

Wyjaśnił to mówiąc, że “Kraków jest miejscem, gdzie instalujemy infrastrukturę testową i nowe technologie na długo, zanim są one powszechnie dostępne. Ma to jeden cel – wspieranie rozwoju innowacji i start-upowego ekosystemu”.

Prototyping Hub dla technologii NB IoT

Wystąpienie Tima Höttgesa zbiegło się w czasie z rozpoczęciem drugiej edycji programu Prototyping Hub dla technologii NB IoT w hub:raum Kraków. DT poszukuje partnerów, którzy chcą opracować nowe produkty NB IoT w naszym środowisku testowym.

Hub:raum /DT/T-Mobile Polska uruchamiają również program Prototyping Hub skoncentrowany na sieci 5G i sieci niskich opóźnień, ze szczególnym uwzględnieniem wykorzystania robotyki. Ponownie Kraków będzie liderem w zakresie dostępu do infrastruktury, która ma zostać zainstalowana w poszczególnych hub:raum. Ze sceny Tim Höttges zapraszał start-upy i projekty, które uważają, że mogą wykorzystać możliwości sieci 5G i mają już interesujące pomysły.

Plan budowy sieci NB IoT na skalę Europejską do końca 2017 roku

Deutsche Telekom buduje “światową sieć IoT”, wyjaśnił Tim Höttges. “Budujemy sieć Narrowband IoT. Ogłosiliśmy plan budowy sieci NB IoT na skalę Europejską do końca 2017 roku w Polsce, Niemczech, Holandii, Austrii, Grecji, Chorwacji, na Węgrzech i na Słowacji”.

W kontekście widma powiedział, że “widmo jest jak nieruchomości na Manhattanie. Sprzedaj to. Nie dzierżaw tego.” Wskazując na potrzebę większego spektrum, np. milimetrowe fale – 24 GHz i wyższe. “W Korei firma SK Telecom może już korzystać z tego spektrum. Co jest dobre dla: bardzo dużych przepustowość dla bardzo wysokich szybkości transmisji danych w małych komórkach”.

Potrzebna jest również ogólnoeuropejska ramowa polityka dla widma i aukcji. Zbyt wiele różnych pasm widma prowadzi do większej złożoności. Wymagane jest ujednolicenie zakresów i warunków.

Współpraca z politykami na poziomie krajowym i regionalnym jest konieczna

W odniesieniu do 5G jeden z jego komunikatów brzmiał: “Udane wdrożenie 5G wymaga silnej współpracy, uczciwej konkurencji i mniej regulacji”. Zwrócił uwagę, że współpraca z politykami na poziomie krajowym i regionalnym jest konieczna, aby przyspieszyć budowę sieci 5G.

Zwracając się do polskich gospodarzy sugerował, że skoro nie wszystkie fundusze na wdrożenie szerokopasmowego dostępu do Internetu z programu “Cyfrowa Polska” zostały rozdysponowane, to przekazanie pozostałych środków na sieć 5G byłoby inwestycją wizjonerską.

Mówił o konkretach przyszłej współpracy “Chciałbym zaproponować partnerstwo cyfrowe między władzami Polski a Deutsche Telekom. Partnerstwo wspierałoby ambitną mapę drogową dla 5G, tzn. miasto podłączone do 5G do końca 2020 r.”

Na zakończenie przemówienia Tim Höttges odnowił swoje przyrzeczenie dla Europy: “Wierzę, że Europa i Unia Europejska mogą dokładnie odpowiedzieć na wyzwania i możliwości jakie daje digitalizacja”. Dodał również, że Deutsche Telekom postrzega Europę przez pryzmat korzyści: “Działamy na 13 europejskich rynkach. Nasze spółki w poszczególnych krajach dzielą się doświadczeniami ze sobą nawzajem. Uczymy się od siebie nawzajem. I to czyni nas lepszymi”.

Źródło informacji: T-Mobile, PAP

You May Also Like

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: