Polsko-meksykańskie konsultacje polityczne

MSZ informuje: Wspólna deklaracja „W kierunku partnerstwa strategicznego między Polską i Meksykiem” podpisana w kwietniu 2017 r. w trakcie wizyty prezydenta RP Andrzeja Dudy w Meksyku stanowi dobrą podstawę do rozwoju dwustronnej współpracy – powiedział wiceminister spraw zagranicznych Maciej Lang podczas rozmów ze swoim meksykańskim odpowiednikiem Julianem Venturą Valero.

Pod przewodnictwem wiceministrów Macieja Langa i Juliana Ventury Valero w stolicy Meksyku odbyła się XII runda dwustronnych konsultacji politycznych. Głównymi tematami rozmów był stan współpracy politycznej, gospodarczej, kulturalnej i naukowej, a także problematyka konsularna oraz kwestie wielostronne i regionalne.

– Meksyk jest jednym z czołowych partnerów gospodarczych Polski w Ameryce Łacińskiej i głównym odbiorcą polskiego eksportu w tym regionie – podkreślił wiceszef polskiego MSZ. Przypomniał także, że w ostatnim okresie nastąpił wzrost polskich inwestycji bezpośrednich w Meksyku. Obie strony zgodziły się przy tej okazji, że konieczne jest kontynuowanie działalności Grupy Roboczej Wysokiego Szczebla ds. Gospodarczych.

Strona meksykańska wyraziła duże zainteresowanie doświadczeniami Polski w związku z naszym niestałym członkostwem w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. W czasie spotkania wiceminister Maciej Lang przedstawił również polską perspektywę przyszłości UE po ostatnich zmianach instytucjonalnych, a także stanowisko Polski wobec polityki Rosji.

Przy okazji konsultacji wiceszef polskiej dyplomacji przekazał swojemu odpowiednikowi memorandum, w którym wyrażono poważne zaniepokojenie sytuacją przebywającego w meksykańskim zakładzie karnym kapitana Żeglugi Wielkiej.

W trakcie wizyty w Meksyku wiceminister Lang spotkał się również z przedstawicielami meksykańskiej Polonii. Nawiązując do powołania w tym roku dwóch nowych stowarzyszeń polonijnych, Ośrodka Kultury Polskiej „Klub Polski” oraz Domu Polskiego Santa Rosa, wiceszef polskiej dyplomacji podziękował meksykańskiej.

fot. Meksyk, Chichen Itza, Pixabay

You May Also Like

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: