Ponad 190 krajów na wystawie Expo 2020 w Dubaju

Wystawa Expo 2020 organizowana w dniach od 20 października do 10 kwietnia 2021 roku w Dubaju będzie pierwszą wystawą światową, która odbędzie się w regionie Bliskiego Wschodu, Afryki i Azji Południowej (MEASA). Emirates, największe międzynarodowe linie lotnicze na świecie, są partnerem kategorii Premier i oficjalnym przewoźnikiem wydarzenia.

Wystawy światowe prezentują największe osiągnięcia ludzkiego umysłu – innowacje techniczne, konstrukcje i architekturę promujące wymianę kulturalną i idee nowoczesnego społeczeństwa. Pierwsza wystawa z cyklu odbyła się w Londynie w 1751 r., a kolejne dwie w Paryżu – w 1798 i 1802 r. Jednak za pierwszą prawdziwie międzynarodową wystawę uznaje się Wielką Wystawę w Londynie w 1851 r., którą odwiedziły takie sławy jak Karol Darwin, George Eliot czy Charles Dickens. Do tej pory gospodarzem prestiżowego wydarzenia były 33 miasta świata.

Hasło przewodnie Expo 2020 – „Łącząc umysły, tworzymy przyszłość” – wyraża przekonanie, że innowacje i postęp są rezultatem jednoczenia ludzi wokół idei na nowe i nieoczywiste sposoby. Na wystawie zaprezentuje się ponad 190 państw, które pochwalą się dynamicznymi, innowacyjnymi i kreatywnymi rozwiązaniami wpisującymi się w motywy wydarzenia – możliwości, zrównoważony rozwój i mobilność. Szacuje się, że Expo 2020 odwiedzi 25 mln gości, z czego 70% stanowić będą przybysze z zagranicy.

Expo 2020 w liczbach

  • Wystawa Expo 2020 będzie zlokalizowana w strefie Dubai South w odległości 54 km od lotniska Dubai International (DXB) i ponad 90 km od lotniska Abu Zabi (AUH) i zajmie obszar przeszło 4,38 km2. Można będzie dojechać na nią metrem lub jednym z autobusów 580 EXPORIDER. Na terenie wystawy będzie znajdowała się specjalna stacja dubajskiego metra linii Route 2020, której pociągi zdołają przewieźć w obie strony 44 tys. pasażerów na godzinę.
  • Na miejscu organizatorzy zapewnią 30 tys. miejsc parkingowych – ponad dwa razy więcej niż centrum handlowe Dubai Mall – oraz 100 punktów postoju taksówek i 1,3 tys. miejsc z obsługą parkingowych.
  • Expo 2020 w Dubaju oferuje różnego rodzaju bilety, m.in.: wejściówki jedno- i trzydniowe, miesięczne lub karnety sezonowe, które zapewniają wstęp bez ograniczeń przez całe 6 miesięcy trwania wystawy.
  • Podczas Expo 2020 zaplanowano szereg specjalnych atrakcji m.in. z okazji festiwalu światła Diwali (listopad 2020), 50-lecia niepodległości Zjednoczonych Emiratów Arabskich (grudzień 2020), Bożego Narodzenia (grudzień 2020), Sylwestra (grudzień 2020), Chińskiego Nowego Roku (luty 2021), Międzynarodowego Dnia Kobiet (marzec 2021) i ceremonii zamknięcia wystawy (kwiecień 2021).
  • Kulinarne specjały będą serwowane w ponad 200 punktach gastronomicznych. W ofercie znajdą się zarówno potrawy typu „casual dining”, jak i dania godne kucharzy wyróżnionych gwiazdkami Michelin, food trucki i wykwintne restauracje, kuchnia azjatycka, karaibska, afrykańska, bliskowschodnia i europejska, a zwiedzający będą mieli okazję spróbować kulinarnych nowości, w tym 33 unikalnych potraw nigdy wcześniej nie serwowanych w Dubaju.
  • 60 imprez na żywo dziennie przez 173 dni z rzędu. Na terenie wystawy na gości czeka urozmaicony, atrakcyjny, wesoły i wartościowy program rozrywkowy oparty na motywach możliwości, zrównoważonego rozwoju i mobilności. Na program będą składały się widowiskowe parady, wystawy, wydarzenia kulturalne, festiwale muzyczne i literackie, imprezy poświęcone zdrowiu, sportowi i gastronomii oraz seminaria, wykłady i warsztaty organizowane przez różne kraje na najrozmaitsze tematy, które rozbudzą wyobraźnię.

Polska na EXPO 2020

Cele obecności Polski na EXPO w Dubaju obejmują zarówno wzmocnienie wizerunku Polski na arenie międzynarodowej, jak i promocję gospodarczą. – Zakładamy wielowymiarową prezentację technologii i firm reprezentujących branże strategiczne z punktu widzenia potencjału eksportowego na rynki Bliskiego Wschodu, a tym samym realny wzrost transakcji biznesowych – mówi Monika Dyląg-Sajór, Koordynator projektu EXPO Dubaj 2020 w Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu S.A. Główną areną prezentacji oraz nośnikiem informacji o Polsce podczas Wystawy Światowej EXPO 2020 w Dubaju będzie Pawilon Polski. Stanie na działce o powierzchni 1876 m2 w centralnym punkcie wystawy w części poświęconej mobilności. Projekt architektoniczny tworzy otwartą, rozrastającą się ku górze, modułową konstrukcję, która zaprasza odwiedzających do odpoczynku w cieniu rozłożystego zadaszenia i kontemplacji unoszącej się ponad głowami gości instalacji – rzeźby kinetycznej inspirowanej lecącym stadem ptaków. Polska zostanie zaprezentowana jako silny ośrodek współpracy, który poprzez rozwój nauki oferuje światu zrównoważone, przyjazne środowisku, inspirowane naturą technologie.

– Przygotowania Polski na 500 dni przed rozpoczęciem Wystawy Światowej EXPO Dubaj 2020 nabierają tempa. W Dubaju oprócz budowy Pawilonu i stworzenia własnej ekspozycji, planowana jest realizacja programów oraz wydarzeń towarzyszących, a także udział w inicjatywach Organizatora. Dwa oficjalne tematy przewodnie Wystawy – zrównoważony rozwój i mobilność – Polska rozszerza w trzech wątkach tematycznych: technologia, współpraca międzynarodowa i natura. Hasło Polskiego Pawilonu brzmi: Creativity inspired by nature – mówi Monika Dyląg-Sajór.

Przyszłość branży lotniczej zaczyna się od Emirates

Linie Emirates znajdują się wśród dziesięciu największych linii lotniczych na świecie i stanowią istotny element sektora turystycznego i gospodarczego krajobrazu Zjednoczonych Emiratów Arabskich. W 2018 roku linie przewiozły ponad 59 mln pasażerów, zapewniając połączenia z regionu do przeszło 150 kierunków. Jako oficjalna linia lotnicza Expo 2020 w Dubaju przewoźnik odegra kluczową rolę w przetransportowaniu milionów osób do ZEA na pierwszą wystawę światową w regionie Bliskiego Wschodu, Afryki Północnej i Azji Południowej (MEASA).

Podczas wystawy będzie działał specjalny pawilon Emirates odzwierciedlający hasło przewodnie Expo „Łącząc umysły, tworzymy przyszłość”. Budynek przypomina kształtem dynamiczne linie skrzydeł samolotu wznoszącego się w przestworza. W 26 pochylonych żebrach nośnych podtrzymujących fasadę pawilonu umieszczonych zostanie ponad 800 metrów świetlówek LED, które stworzą multimedialne efekty i wrażenie przemieszczania się po konstrukcji. Celem pawilonu jest rozwój połączeń, tworzenie doświadczeń oraz sprzyjanie kreatywności i innowacyjności, co ma inspirować do działania na rzecz lepszej przyszłości. Pawilon Emirates w niezwykły sposób pokaże, w jaki sposób lotnictwo będzie wpływało na mobilność i kształtowało naszą przyszłość.

Specjalne materiały prezentujące ofertę Expo i zachęcające pasażerów do odwiedzenia wystawy pojawią się także w systemie rozrywki pokładowej Emirates ice. Linie będą również autoryzowanym pośrednikiem w sprzedaży biletów.

Wtorek, 11 czerwca 2019 r. – Warszawa, Polska

You May Also Like

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: