Przedstawiciel Komitetu Regionów: szkoła nie daje wiedzy obywatelskiej

Młodym ludziom wydaje się, że Unia Europejska to wyłącznie Bruksela, muszą zrozumieć, że Unia to oni sami, to Gdynia, Tczew i Wejherowo – uważa gdyński radny i członek Komitetu Regionów UE Stanisław Szwabski.

 

 

W ocenie Szwabskiego, który był jednym z organizatorów debaty “Europa – jaka przyszłość? Rozważania nad Europą” w Gdyni, skierowanej głównie do młodzieży, wiedza o Unii Europejskiej wśród młodych osób jest niewielka.

„Rozróżnienie problemów, które mogą być załatwiane na poziomie miasta, regionu, kraju, od tych rozwiązywanych na poziomie UE jest nikła. Debata pokazuje, że polska szkoła niespecjalnie przywiązuje wagę do przekazania młodzieży wiedzy obywatelskiej o tym, jak funkcjonuje polityka, a w szczególności polityka w odniesieniu do relacji kraj-UE” – uważa Szwabski.

Według niego młodzież nie rozumie tego, czym jest Unia Europejska. Jak powiedział przedstawiciel Komitetu Regionów, młodym ludziom wydaje się, że UE to wyłącznie Bruksela, w której spotykają się politycy, decydują o czymś, a później zwykły obywatel musi za wszystko płacić. „Dopóki młodzież nie będzie wykształcona tak, żeby wiedzieć, że to oni są Unią Europejską, że Unia nie jest (wyłącznie) w Brukseli, tylko jest w Gdyni, w Tczewie, Pruszczu Gdańskim i w Wejherowie, dopóty porozumienie będzie bardzo trudne” – powiedział.

Zdaniem Szwabskiego „przyszłość UE nie będzie dobra”, jeżeli politycy nadal będą spotykali się w instytucjach unijnych, by coś ustalić, a po powrocie do krajów będą tłumaczyli, że UE nam to narzuca. „Unia Europejska powinna być postrzegana jako +porozumienie, sojusz państw+, które spotykają się, żeby ustalić coś wspólnie i następnie wspólnie to realizować” – zaznaczył. Jak dodał, obserwując ostatnie tendencje polityczne w krajach UE, wydaje się, że wszystko zmierza w kierunku porozumienia.

W opinii Szwabskiego „jest to szalenie ważny moment dla Unii Europejskiej”. „Europa znajduje się w tej chwili w trudnym momencie, mamy do czynienia z licznymi sytuacjami kryzysowymi. Solidarność (…) jest istotnym elementem, który musi decydować o przyszłości Europy, bo Europa została zbudowana na solidarności” – podkreślił.

Rozważania nad Europą” to cykl debat dotyczących przyszłości Europy inicjowanych przez członków Komitetu Regionów w państwach UE. Komitet jest organem doradczym złożonym z przedstawicieli samorządów lokalnych i regionalnych z całej Unii Europejskiej.

 
Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP
 

You May Also Like

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: