Raport MSI 2018 IREX: mediom w Europie i Eurazji grozi coraz intensywniejsza przemoc i presja

Pogorszenie poziomu bezpieczeństwa dziennikarzy i nasilające się presje finansowe zagrażające etyce i niezależności to nawracające problemy w zakresie zrównoważonego rozwoju mediów podkreślone w badaniach zrównoważonego rozwoju mediów (Media Sustainability Index, MSI) w Europie i Eurazji przeprowadzonych przez IREX.
 
Panele ekspertów w zakresie MSI z Bałkanów, przez Eurazję po Azję Środkową zwracały uwagę na nasilającą się przemoc wobec dziennikarzy. Na Ukrainie, podobnie do roku 2016, doszło do 29 zgłoszonych napaści i 15 incydentów cyberataków, uszkodzenia mienia, wywierania presji politycznej i procesów przeciwko mediom. Paneliści z Chorwacji zgłosili podwojenie napaści na dziennikarzy w roku 2017 w porównaniu do roku 2016. Eksperci z Bośni omawiali groźby odebrania życia dziennikarzy, a eksperci z Bułgarii podkreślili, że ataki werbalne na dziennikarzy ze strony rządu i urzędników nasilają się.
 
Badania oparte są na indeksie MSI, który ocenia stan mediów pod względem pięciu elementów, w tym środowiska prawnego wolności słowa, jakości dziennikarstwa, różnorodności źródeł wiadomości, praktyk zarządzania mediami i skuteczności instytucji wspierających media. Eksperci z każdego kraju omawiają i oceniają stan niezależnych mediów na podstawie tych elementów.
W tym roku organizacja IREX uruchomiła dynamiczną platformę danych Media Sustainability Explorer, która umożliwia użytkownikom analizowanie i przeglądanie danych z poprzednich 17 lat raportów MSI w Europie i Eurazji oraz na porównywanie trendów danych w czasie, założeń MSI, regionów i poszczególnych krajów.
 
Media w regionie mają trudności z działaniem w okresach recesji i na rynkach, na których przychód z reklamy odpływa od tradycyjnych mediów w kierunku platform cyfrowych, co zwiększa wrażliwość mediów na presje polityczne i praktyki finansowe osłabiające niezależność, etykę i profesjonalizm. Paneliści podkreślili, że dziennikarze coraz częściej korzystają z mediów społecznościowych bez uprzedniego potwierdzania treści w celu rozwijania historii i zdobywania dostępu do źródeł. To z kolei może prowadzić do szerzenia nieprawdziwych informacji, tzw. fake news, oraz do wystąpienia innych naruszeń standardów zawodowych i etycznych. W Kazachstanie paneliści podkreślili, że korzystanie z nowych technologii i mediów prowadzi do nadania dziennikarstwu formy blogowania, a standardy dziennikarskie spadają do tego stopnia, że wielu dziennikarzy po prostu ponownie publikuje oficjalne komunikaty prasowe organów rządowych.
 
Amerykański Urząd Rozwoju Międzynarodowego funduje opracowywanie raportu MSI w Europie i Eurazji w 21 krajach. Raport MSI jest zaufanym środkiem oceny zdrowia globalnych mediów, zapewniając sponsorom, promotorom mediów, lokalnym specjalistom i badaczom dostęp do danych z 17 lat. Raporty na temat każdego kraju dostępne są na stronie www.irex.org/msi.
WASZYNGTON, 18 lipca 2018 r.
Źródło: IREX
Źródło informacji: PR Newswire

You May Also Like

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: