Rząd Sri Lanki przedłuża wprowadzoną w piątek godzinę policyjną

Rząd Sri Lanki przedłuża wprowadzoną w piątek godzinę policyjną w ramach walki z pandemią Covid-19. Początkowo przepisy o ograniczeniach w ruchu miały obowiązywać od piątku do poniedziałku rano. Turyści chcący opuścić kraj potrzebują zezwolenia służb.
 

Od piątkowego wieczoru na Sri Lance obowiązuje godzina policyjna. Poruszanie się po ulicach bez zezwolenia jest zakazane przez cały dzień i noc w sobotę i niedzielę, zamknięte są także sklepy oraz świątynie wszystkich wyznań. Działa transport podstawowych produktów i inne kluczowe dla funkcjonowania państwa usługi.

W poniedziałek rano godzina policyjna ma zostać w większości kraju uchylona jedynie na osiem godzin. W Kolombo i dwóch innych dystryktach na zachodnim wybrzeżu wyspy stanie się to dopiero we wtorek.

Lankijski rząd w późniejszym terminie ma poinformować o potencjalnym dalszym przedłużeniu kwarantanny.

Miejscowe media donoszą, że do soboty za poruszanie się bez przepustek policja aresztowała co najmniej 30 osób. Jak poinformował lankijski urząd rozwoju turystyki, podróżni chcący opuścić Sri Lankę są proszeni o kontakt z najbliższym posterunkiem policji.

Na podstawie potwierdzonego biletu lotniczego funkcjonariusze wydają przepustki pozwalające na dojazd na lotnisko. Urząd wezwał też hotele, by pomagały swoim gościom w organizacji transportu.

W przemówieniu wygłoszonym w piątek premier Sri Lanki Mahinda Rajapaksa przekonywał, że rząd podjął dotąd wszystkie możliwe środki, by zapewnić obywatelom bezpieczeństwo.

Jak podkreślił, władze już wcześniej zamknęły szkoły i uniwersytety oraz wstrzymały wszystkie lotnicze połączenia pasażerskie do kraju.

Nawet u szczytu walki z terroryzmem (separatystyczną organizacją znaną jako Tamilskie Tygrysy – przyp. PAP) nie podjęto decyzji o ograniczeniach na taką skalę – podkreślił premier.

„Jednak z powodu nieodpowiedzialnych działań nielicznych (osób) nie mieliśmy innego wyjścia, jak tylko podjąć tę drastyczną decyzję (…) Jesteśmy narodem, który pokonał znacznie większe przeciwności i jestem pewien, że jeśli będziemy działać wspólnie, możemy pokonać i to wyzwanie” – dodał Rajapaksa.

Na Sri Lance zanotowano do soboty 77 przypadków zakażeń koronawirusem. Jak poinformowało w sobotnim oświadczeniu powiązane z lankijskim wojskiem narodowe centrum operacyjne zajmujące się prewencją Covid-19, w 22 centrach kwarantanny na Sri Lance przebywają obecnie 3063 osoby, w tym 31 obcokrajowców, zaś prawie 12 tys. osób przebywa w domach pod kwarantanną.

Tomasz Augustyniak (PAP)

Fot.: Zachód słońca, Sri Lanka, Roman Bader

Czytaj także:

You May Also Like

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: