Wietnam w centrum uwagi za sprawą ATF 2019

Ha Long Bay jak powtarzało wielu uczestników tegorocznego forum ATF, to dobry omen na długie lata. Jest tutaj moc, jest siła, która zapada na długo w pamięć. Jedna z legend głosi, że dawno, dawno temu do Ha Long przyleciały smoki z nieba smoki, które pomagały bronić Wietnamczykom miasta. Wypluwały one perły, a te zamieniały się w strzeliste skały, o które rozbijały się statki przeciwników. Większość z 1900 wysp, wysepek ma swoją nazwę.

ATF 2019, Zatoka Ha Long Bay fot. DKK ©

Rejsem po Ha Long Bay (Wietnam) rozpoczęło się tegoroczne forum turystyczne państw członkowskich ASAN-u. ASEAN Tourism Forum 2019 (ATF) przyświecało hasło „ASEAN – the Power of One”, co idealnie komponuje się z polityką jedności 10 państw członkowskich ASEAN-u. Jak co roku obok ATF odbyły się targi turystyczne TRAVEX, prezentacje luksusowych podróżny oraz wiele imprez towarzyszących. ATF 2019 trwało w dniach 14 – 18 stycznia b.r.

 

QNEPEC – wizytówka miasta Ha Long

ATF – TRAVEX odbyło się w nowoczesnym ośrodku Quang Ninh Exhibition of Planning and Expo Center (QNEPEC). Pod wieloma względami obiekt ten jest wizytówką miasta Ha Long. Budynek został zaprojektowany tak, aby przypominał perłową muszlę, znalezioną w lokalnych wodach zatoki Ha Long, która nie zdążyła zamienić się w klif, za to powstał z niej fantastyczny obiekt, który w otoczeniu strzelistych klifów, zanurzonych w głębokim graficie wód, prezentuje się wyjątkowo dostojnie. Kiedy spacerowałam samotnie, pierwszego wieczoru nad zatoką Ha Long, nie wiedziałam wtedy, że wiszące w dali, pomiędzy klifami nad zatoką białe “coś”, to właśnie część tego obiektu. Nie wiem dlaczego, ale zastanawiałam się wówczas, czy to aby nie wystający dziób ogromnego statku powietrznego.

ATF 2019, Quang Ninh Exhibition of Planning and Expo Center, fot. DKK ©

QNEPEC został otwarty kilka lat temu, oferując 21 000 metrów kwadratowych powierzchni na kongresy, wystawy i spotkania. Centrum kongresowe mieści do 1500 osób.

FLC Ha Long Bay Resort

Z kolei najważniejsze imprezy towarzyszące i konferencje z udziałem ministrów turystyki państw członkowskich odbyły się w luksusowym pięciogwiazdkowym FLC Ha Long Bay Resort. Kompleks FLC składa się z nowoczesnego, najwyższej klasy hotelu, dużego centrum konferencyjnego w stylów neoklasycystycznym. Obejmuje także takie udogodnienia jak pola golfowe, ośrodek wypoczynkowy, wille z widokiem na zatokę i łącznie zajmuje obszar 224 hektarów, dzięki całkowitej inwestycji w wysokości 3 400 miliardów VND.

Nasze media Kobieta w Świecie, podczas ATF – TRAVEX były goszczone przez FLC Ha Long Bay Resort, co dało nam możliwość lepszego zapoznania się z tym imponującym miejscem. Obiekt został zaledwie co otwarty, bycie praktycznie jednym z pierwszych gości resortu, było dodatkowym walorem poznawczym. Był tak świeży, że nie można go jeszcze było znaleźć na booking. Delegaci ATF 2019 mieszkali także w takich hotelach jak: Novotel, Saigon Ha Long, Royal Lotus i kilku innych.

ATF 2019, FLC Ha Long Bay Resort, DKK ©

W 2018 r. odbyło się wiele ważnych wydarzeń turystycznych, a turystyka w Wietnamie otrzymała wiele międzynarodowych nagród, w tym wiodącą pozycję turystyczną w Azji z nagród World Travel Awards i najlepsze miejsce docelowe w Azji od World Golf Awards.

 

 

Wietnam – idealne miejsce dla MICE

Wietnam, a zwłaszcza Ha Long, znajduje się w fazie boomu turystycznego. Jest fascynującym celem MICE i jednym z najszybciej rozwijających się w regionie Azji Południowo-Wschodniej. Łączna liczba turystów przybywających do Wietnamu wyniosła ponad 15 milionów w 2018r., z zaledwie 8 milionów w 2011 roku. Przewiduje się osiągnięcie 18 milionów w ciągu najbliższych dwóch lat.

Turystyka uważana jest obecnie za jeden z kluczowych sektorów gospodarki w kraju. Osoby pracujące w tej branży starają się sprostać oczekiwaniom klientów, szybko reagują na komentarze i opinie dostosowując się do oczekiwań klientów.

Powstają wciąż nowe hotele, kurorty, które wypełniają szybko panoramę miasta Ha Long City, a ulice pełne są placów budowy. Liczba pokoi wzrosła o 152% w ciągu 10 lat.

Większość turystów przybywających do Wietnamu pochodzi z Chin, a następnie z Korei Południowej, Japonii i Tajwanu. Z Europy najwięcej turystów przybyło z Rosji, następnie z Wielkiej Brytanii i Francji.Około 80% wzrostu turystyki można przypisać do Chin i Korei Południowej. Nowe usługi lotnicze z Korei pomagają napędzać ten wzrost, podczas gdy wielu Chińczyków po prostu przekracza granicę, którą Chiny dzielą z Wietnamem.

ATF 2019, Vietnam Airlines, DKK ©

Polskie Linie Lotnicze LOT i Vietnam Airlines podpisały w 2017 roku umowę interlinie, dzięki której możliwe jest wystawienie biletu na jednym kodzie linii, co daje możliwość obsługi bagaży z przesiadką obu przewoźnikom. Dostęp dla pasażerów LOT-u do europejskiej siatki połączeń Vietnam Airlines możliwy jest przez Paryż-CDG, Frankfurt, Londyn-Heathrow lub Moskwę-Szeremietiewo.

Kraj wprowadził elektroniczny system wizowy i uprościł proces odnawiania wizy. O tym jak uzyskać wizę przeczytacie w tutaj: Wiza do Wietnamu

ATF – TRAVEX

ATF – TRAVEX powitał 1500 delegatów, gościł kupujących i wystawców oraz międzynarodowe media. Przybyło 400 hostowanych nabywców z 53 krajów, w tym z Australii, Francji, Polski, Rosji, UK i wielu innych. ATF – TRAVEX był bardzo dobrze zorganizowany i obejmował około 100 oficjalnych wydarzeń, seminaria, konferencje turystyczne ASEAN-u, a także wiele codziennych okazji do nawiązywania kontaktów biznesowych i spotkań towarzyskich, takich jak przyjazne gry w golfa czy uroczyste kolacje.

Saigon – Ho Chi Minh City Night fot. DKK ©

Zorganizowano imprezy wieczorne: Saigon – Ho Chi Minh City, Filipine Night, czy Brunei Night – kraju który będzie gospodarzem ATF 2020, a także pre i post toury, do miejsc takich jak:  Ha Long Bay , Hai Phong City, Yen Tu Mountain oraz Ninh Binh.

Ho Chi Minh City – nowe oblicze Sajgonu na ITE HCMC


 

 

KONFERENCJE ASEAN

Podczas ATF 2016 ministrowie turystyki ASEAN uruchomili Plan Strategiczny Turystyki ASEAN (ATSP) 2016-2025, który przedstawia kierunki i strategię ASEAN Tourism w ciągu najbliższych 10 lat. Strategie wspólnego promowania krajów to: zwiększenie świadomości, cyfryzacja, budowa partnerstwa.

ATF 2019, Grupowe zdjęcie Ministrów ASEAN podczas ATF 2019,fot DKK ©

Konferencja ministrów państw ASEAN wraz z ministrami z Indii, Chin, Japonii i Korei Południowej nakreśliła strategie na kolejny okres promocji i współpracy 10 krajów ASEAN oraz relacje z sąsiednimi krajami. Ministrowie krajów ASEAN uzgodnili strategię promocyjną na przyszłość, która koncentruje się na rozwoju i wdrażaniu turystyki wellness, a także turystyki kulturalnej i dziedzictwa jako regionalnych tematycznych doświadczeń w 2019 roku.

Ministrowie uznali ogromny potencjał licznych festiwali w regionie, które przyciągają turystów. W związku z tym poparli inicjatywę rozwoju turystyki festiwalowej i turystyki buddyjskiej. Tak jak też zauważono rok temu podczas ATF 2018 w Chian Mai, potwierdził się i rozwija trend turystyki MICE organizowanej podczas rejsów.

ATF 2019. Skały zwane “walczącymi kogutami” – najbardziej rozpoznawalne w Ha Long Bay, fot. DKK ©

 

Wydarzenia, które odbyły się w ramach ATF 2019 sprawiły, że uwaga całego świata, skupiona była w tych dniach, na tym, co się dzieje nad zatoką Ha Long. Szereg imprez towarzyszących o niesamowitej choreografii, bardzo spektakularnych i zapadających w pamięć, również będą miały przełożenie na przyszłość turystyki i turystyki MICE oraz przyciągną do Wietnamu jeszcze więcej zagranicznych turystów, nie tylko z Chin. Nie sposób, nie wspomnieć również o wietnamskiej kuchni, która, jak potwierdziło wielu delegatów, jest jedną z najlepszych kuchni na świecie, degustacji której, nie mogliśmy sobie oczywiście odmówić.  

Autor, Dorota Kozioł Komarnicka ©

Poniżej krótka relacja filmowa z ATF 2019

oraz polecane artykuły:

Hoa Lu, Trang An – Kolebka Starożytnego Wietnamu

Wietnam. Hanoi – Scena Uliczna I Jedzenie, Którego Nie Można Przegapić

Ha Long Bay – Vietnam. Jeden Z Siedmiu Cudów Świata

Yen Tu – Góra Poświęcona Milionom Buddystów Z Wietnamu

You May Also Like

One thought on “Wietnam w centrum uwagi za sprawą ATF 2019

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: