Sondaż: większość Francuzów nie ufa rządowi w sprawie walki z koronawirusem

55 proc. Francuzów nie ufa rządowi jeśli chodzi o działania dotyczące walki z koronawirusem – wynika z sondażu OpinionWay opublikowanego w poniedziałek w dzienniku „Les Echos”. Oznacza to 10-procentowy spadek w porównaniu z analogicznym badaniem wykonanym tydzień wcześniej.
 

Spadek zaufania do działań rządu podczas kryzysu epidemicznego wynika – zdaniem ekspertów – z kontrowersji dotyczących potrzebnej liczby masek medycznych oraz stosowania chlorochiny w leczeniu Covid-19.

90 proc. respondentów wyraziło obawy, że sytuacja francuskiej gospodarki pogorszy się, a 63 proc. stwierdziło, że rząd nie prowadzi transparentnych działań podczas epidemii. 92 proc. Francuzów popiera jednak decyzję władz o przedłużeniu kwarantanny co najmniej do 15 kwietnia, a jedynie 6 proc. jest przeciwna temu rozwiązaniu.

„Kontrowersje z ubiegłego tygodnia dotyczące masek lub stosowania chlorochiny skrystalizowały obawy respondentów i brak zaufania do działań rządu” – wyjaśnia Frederic Micheau, dyrektor działu opinii w OpinionWay, cytowany przez „Les Echos”.

Badania przeprowadzono na reprezentatywnej grupie ponad 1080 osób 28 oraz 29 marca.

Sondaż Instytutu Ifop opublikowany w niedzielę pokazuje natomiast 11-procentowy wzrost poparcia w marcu dla prezydenta Francji Emmanuela Macrona, którego działania dobrze ocenia 43 proc. respondentów. Dla porównania w lutym szefa państwa dobrze ocieniało 32 proc. badanych. Macron nie miał tak znaczącego wzrostu poparcia od kwietnia 2018 roku.

To badanie zostało przeprowadzone na reprezentatywnej grupie 1930 osób między 19 a 28 marca.

Z Paryża Katarzyna Stańko (PAP)

Czytaj także:

Badania tysięcy próbek potwierdzają, że psy i koty nie przenoszą koronawirusa

You May Also Like

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: