Szusujemy po zimową frajdę – zima w Karyntii

 

Rzadko gdzie można cieszyć się życiem tak intensywnie, jak właśnie w Karyntii. Narciarski urlop w wysuniętym najbardziej na południe austriackim landzie to z jednej strony aktywny wypoczynek i niczym niezmącona radość życia, a z drugiej szerokie trasy zjazdowe z gwarantowanym śniegiem, snowparki i zapierające dech w piersiach tereny freeride’owe. Otoczenie też trudno wybrać lepsze: urozmaicone górskie krajobrazy ze wspaniałymi widokami, przetykane lustrami zamarzniętych jezior, a poza tym łagodny klimat z wieloma dniami pełnymi słońca. Warunki wręcz idealne, by poczuć szczęście również poza stokiem. Ponieważ zaś Karyntia jest położona w tzw. trójkącie trzech krajów (Austrii, Słowenii oraz Włoch), w całym regionie czuje się charakterystyczny dla południowców apetyt na życie, a także wpływy kulinarne Alp i Adriatyku.
Region Villach Tourismus_Michael Stabentheiner_Naturpark Dobratsch

Narciarze naprawdę początkujący (ale także ci pragnący odświeżyć „zakurzone” umiejętności po dłuższej przerwie) oraz bardzo zaawansowani: wszyscy znajdą coś dla siebie w narciarskiej Karyntii. Pożądaną różnorodność gwarantuje 30 regionów narciarskich w samej Karyntii oraz Tyrolu Wschodnim, ze świetnie przygotowanymi, bezpiecznymi trasami o łącznej długości ponad 800 kilometrów. Aby przeżyć niezapomniane chwile, w zależności od preferencji i stopnia zaawansowania można wybrać czarne trasy wśród majestatycznych trzytysięczników, łagodne zjazdy przygotowane z myślą o całych rodzinach, ale także muldy czy halfpipe’y. Narciarze pozatrasowi również będą zadowoleni: czekają na nich pokryte grubą warstwą puchu dziewicze stoki. W Karyntii nie zabraknie śniegu – jeżeli nie wystarczy naturalnych opadów, najnowocześniejsze instalacje do naśnieżania zagwarantują odpowiednie przygotowanie tras w okresie od listopada do wiosny. A z całorocznego ośrodka na lodowcu w Mölltal (Mölltaler Gletscher) można korzystać przez ponad 300 dni w roku.

TineSTEINTHALER_KaerntenWerbung_Eishocke

Narciarska Karyntia to nie tylko bezpieczne i szerokie trasy, lecz także wiele umilających życie i zapewniających komfort dodatków: wygodne wyciągi i kolejki z podgrzewanymi siedzeniami, minisauny na podczerwień bezpośrednio na stokach, „górscy kamerdynerzy” i taksówki konne. Prawdziwym koneserom polecamy wyprawy na biegówkach w wiosennym słońcu. W Bad Kleinkirchheim można ponadto – w ustalonych terminach – wybrać się na narty z mistrzem olimpijskim w zjeździe, Franzem Klammerem.

Early Morning Skiing – Franz Klammer – BRM @ Mathias Praegant

Dbamy również o kieszeń naszych gości. Oferujemy TOPSKIpass na wszystkie ośrodki w Karyntii i Tyrolu Wschodnim, a także liczne skipassy regionalne z wieloma usługami dodatkowymi. W poszczególnych regionach obowiązują różne oferty rabatowe: „Nassfeld Ski surprise“, akcja „Płatek śniegu“, całodzienne karnety dziecięce za 1 euro, kombinowane oferty obejmujące skipass i korzystanie z term, a także przeznaczone dla najmłodszych karty z bałwankiem.

FranzGERDL KaerntenWerbung

Freeride i skitouring – nowe trasy Nockberge-Trail

Uprawianie narciarstwa i snowboardingu jest także możliwe poza wytyczonymi i oznaczonymi trasami. Do najatrakcyjniejszych terenów freeride’owych zalicza się okolice Großglocknera (na wysokości prawie 3000 m n.p.m.) oraz Nassfeld, Ankogel i Goldeck.

Na fanów skitouringu również czekają szczególne zimowe przeżycia. Z plecakiem można wędrować na nartach tourowych z fokami np. po Wysokich Taurach, Nockberge albo dolinie Lesachtal. Nową atrakcją są niewątpliwie trekkingowe wyprawy skitourowe po Nockberge Trail, trasie łączącej pięć regionów: Katschberg, Innerkrems, Turrach, Falkert oraz Bad Kleinkirchheim / St. Oswald. Trasa ta będzie znakomita dla skitourowców, którzy mają już trochę doświadczenia i dobrą kondycję, ale na razie nie chcą się jeszcze mierzyć z odcinkami typowo wysokogórskimi. Na pokonanie jednego etapu należy zaplanować do sześciu godzin. Dzięki wyciągom i kolejkom można też wygodnie pokonać wiele stromych odcinków i skrócić ten czas. I jeszcze jedna cecha, która wyróżnia Nockberge Trail na tle innych ofert: inaczej niż w przypadku wielu wypraw skitourowych noclegi to nie rozbijanie obozu i spanie na materacu, tylko najlepsze hotele ze strefami wellness i kuchnią alpejsko-adriatyckąwww.nockberge-trail.com

FranzGERDL KaerntenWerbung Gerlitzen

 

Więcej niż tylko narty

Jak jeszcze można spędzić czas poza stokiem? Gdy wokół śmigają w dół narciarze, miłośnicy biegówek mogą mierzyć się z najpiękniejszymi trasami biegowymi, a łyżwiarze oddawać swojej pasji na zamarzniętych zbiornikach naturalnych pod gołym niebem. Jezioro Weissensee uchodzi za największe naturalnie zamarznięte lodowisko Europy. Kto chce „naładować“ swoje wewnętrzne akumulatory i znaleźć duchowe ukojenie, może wybrać się na długi spacer po zaśnieżonej okolicy albo wziąć udział w klimatycznym kuligu. Można też spróbować czegoś nowego: przypiąć rakiety śnieżne w ramach Schneeschuhcamp w Klippitztörl, poznać uroki wspinaczki lodowej w Heiligenblut albo połączyć wędrówkę na rakietach z poznawaniem lokalnych potraw, przygotowanych przez alpejskich górali z Bad Kleinkirchheim. Bardzo różnorodna jest także karyncka zimowa oferta wellness: termy, pawilony kąpielowe, ogrzewane kąpieliska nad jeziorami i hotelowe strefy odnowy biologicznej.

VALTHE Stefan_Weissensee_Eisschnelllauf

Polecane imprezy

Bardzo ciekawe są również karynckie imprezy. W dniach 13/14 stycznia 2018 roku w Bad Kleinkirchheim zostaną po raz kolejny rozegrane zawody Pucharu Świata w narciarstwie alpejskim kobiet. Najlepsze zawodniczki będą rywalizować w zjeździe i supergigancie. To świetna okazja, żeby pokibicować paniom i poczuć niepowtarzalną sportową atmosferę. Inne polecane imprezy (w których można uczestniczyć czynnie albo jako widz) to najdłuższy na świecie zjazdowy wyścig narciarski „Schlag das ASS“ w Nassfeld (na trasie o długości 25,6 km i różnicy wysokości 6400 m – 26/27 stycznia 2018), Full Metal Mountain Nassfeld (2-8 kwietnia 2018) oraz zimowy triathlon Weissensee (28 stycznia 2018).

Weltcup Abfahrt Kärnten – Franz Klammer Zielraum 2 © arno gruber sen.

Na Weissensee odbywają się także największe na świecie zawody w łyżwiarstwie szybkim, czyli alternatywny holenderski Wyścig Jedenastu Miast, na który do południowej Austrii przybywa każdorazowo co najmniej 5000 Holendrów, by rywalizować na królewskim dystansie 200 kilometrów. W 2018 roku odbędzie się już 30. edycja tej imprezy. Pierwotnie wyścig rozgrywano na zamarzniętych kanałach w Holandii. Ponieważ jednak w ostatnich latach kanały nie zamarzają, postanowiono poszukać alternatywnego rozwiązania i znaleziono je właśnie nad Weissensee – największą naturalnie zamarzającą taflą lodową Europy. Za perfekcyjne przygotowanie odpowiednich warunków lodowych odpowiada doświadczony zespół ekspertów, którymi kieruje lodomistrz Norbert Jank. Termin: od 20 stycznia do 3 lutego 2018.

VALTHE Stefan_Weissensee_Eisschnelllauf04

Kulinaria

Szczególne miejsce w regionie zajmuje sztuka kulinarna. W karynckiej kuchni alpejsko-adriatyckiej wykorzystuje się świeże, regionalne składniki i tworzy na ich podstawie smakowite dzieła zgodnie z tradycyjnymi (albo kreatywnie zmodyfikowanymi) lokalnymi przepisami. Jak w przypadku każdej autentycznej kuchni, także w Karyntii gotuje się zgodnie z rytmem pór roku i życia regionów. Najlepiej zapamiętać poniższe nazwy i skosztować kryjących się pod nimi potraw bądź napitków: Kärntner Käsnudel (podobnych do ruskich pierogów), Reindling (ciasta drożdżowego z cynamonem i rodzynkami), Kärntner Laxn (troci jeziorowej), Gailtaler Speck (klasycznego lokalnego szpeku) oraz Zirbenschnaps (zbożowego destylatu na szyszkach limby). Tylko w wybranych lokalnych restauracjach można spróbować karynckich potraw typowo zimowych, takich jak Ritschert (eintopf z pęczaku, fasoli i wędzonki) bądź specjałów z lokalnej jagnięciny (Glocknerlamm) czy wołowiny (Nockalmrind).

JohannesPUCH_KaerntenWerbung_KarpfenImWurzelsud

 

 

 

You May Also Like

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: