Tajlandia, Chiang Rai – brama do Złotego Trójkąta

Ciężko obładowane karawany koni i mułów powoli przemieszczały się jedna za drugą. Spod ich kopyt wydobywały się tumany kurzu i piachu. Jedno juczne zwierze na swoim grzebiecie mogło przenosić około 40 – 50 kg nieoczyszczonego opium. Wycieńczone i znudzone drogą zwierzęta, ledwo podążały. Towar eskortowali  partyzanci z plemienia Shan. Ścieżka była tak wąska, że musiały iść jeden za drugim. Wąska, zawiła i długa. Od Laosu, poprzez Tajlandię aż do Birmy. CIA nadało temu miejscu nazwę Złotego Trójkąta.
 

Książę Śmierci, jak pisały o nim lokalne gazety, był prawdopodobnie odpowiedzialny za transport 300 ton opium średnio rocznie. W celu zniszczenia handlu narkotykami, rząd Tajlandii w 1959 r. uznał uprawy maku za nielegalne i wprowadził programy upraw zastępczych dla rolników z różnych plemion zamieszkujących okoliczne wzgórza Chiang Rai.

Pola makowe zastąpiono plantacjami roślin takich jak kawa, herbata, ziemniaki, ryż czy truskawki. A wszelkie nielegalne uprawy opium do dzisiaj są zwalczane. Nacisk postawiono również na rozwój turystki i zmianę świadomości społecznej.

 

Złoty Trójkąt

Tajska część Złotego Trójkąta opanowana jest przez tradycję królestwa Lanna. Chiang Rai jest skarbnicą kultury, która rozkwitała od wieków jako część zwana ”ziemią miliona pól ryżowych”. Chiang Rai w 1262 r. był0 pierwszą stolicą królestwa Lanna pod wodzą króla Meng Rai i jest usiane zabytkami – takimi jak centrum sztuki Mae Fah Luang, Park Kultury Doi Tung Villa Reale czy Black House. To też miejsce w którym można odwiedzić liczne górskie wioski i poznać jej mieszkańców.

Centrum sztuki Mae Fah Luang Art i Park Kultury

Chiang Rai swoją świetność zawdzięcza jednej drobnej kobiecie, Jej Królewskiej Wysokości, Księżnej Srinagarindra, późniejszej Królowej Matce, bardziej znanej przez Tajów jako ÄúSomdej Yaa, która mieszkała pośród okolicznych plemion w swojej posiadłości Doi Tung Villa Reale wznoszącej się na najbardziej znanym górskim szczycie prowincji Chiang Rai o tej samej nazwie. To ona właśnie była inicjatorką wielu przemian gospodarczych i obyczajowych w swoim królestwie. Jej ogromna pasją była też fotografia. Jak mówiła, nigdzie rusza się bez aparatu fotograficznego, aby ważne w jej poczuciu chwile życia mogła w każdym momencie zapisać i przekazać pokoleniom.

Złoty Pawilon Haw Kham

Pawilon został przekazany jako dar Chiang Rai dla Księżnej Matki, założycielki Fundacji Mae Luang w uznaniu dla jej stałą obecność i troskę o ludzi z Chiang Rai. Pawilon wyświetla największą kolekcję starożytnych eksponatów sztuki kultury Lanna w tym artefaktów wykonanych z drewna tekowego. Można podziwiać tutaj eksponaty malowideł ściennych Haw Kham Noi z XIX wieku. Natomiast w Sali Kaew ustawiony jest bardzo długi stół wykonany z litego drewna tekowego, przy którym Królowa przyjmowała najznamienitszych gości.

Muzeum Baandum

Będąc w Chiang Rai nie można przegapić Muzeum Baandum (zwane Czarnym Domem lub Czarną Świątynią), w którym mieszczą się arcydzieła światowej sławy artysty Thawan Duchanee. Są to dzieła nawiązujące głównie do ciemnej strony mocy.

Anantara Golden Triangle Elephant Camp and Resort

W Tajlandii wiele jest bezdomnych słoni, które wcześniej były oswajane i wykorzystywane do prac na roli. Kiedy stają się bezużyteczne, zostają porzucane i pozostawione samym sobie. Dzięki Anantara Golden Triangle Elephant Camp and Resort, słonie dostają nową szansę. Otaczane są tutaj opieką i cieszą swoją osobą wszystkich turystów.

Green Growth – zielony rozwój prowincji

Wraz z pojawieniem się w 1967 roku Wspólnoty Gospodarczej krajów ASEAN, Tajlandia stała się gospodarczym centrum nowego zintegrowanego regionu z silnym wzrostem widocznym zwłaszcza w podregionie Górnego Mekongu. Królestwo Tajlandii stało się bramą do Złotego Trójkąta, który leży w samym sercu regionu Mekong. Region, obejmujący obszarem cztery państwa Azji Południowo-Wschodniej – Tajlandię, Birmę, Laos i Wietnam bogaty jest w zasoby naturalne, a także stwarza duże możliwości do prowadzenia inwestycji i rozwoju turystyki.

Na rok 2017 Urząd Turystyki Tajlandii (TAT) wybrał prowincję Chiang Rai, jako modelową dla zrównoważonego rozwoju turystyki, zgodnie z nowym planem rozwoju sektora turystycznego. Fundamenty pod Green Growth – zielony rozwój (bilans ekonomiczny, społeczny i środowiskowy) zostaną po raz pierwszy położone w okręgu Chiang Saen oraz stopniowo będą rozpowszechniane w całej prowincji Chiang Rai.

Dorota Kozioł Komarnicka

Tutaj znajdziecie relację z wizyty w Chiang Rai ze stycznia 2018 roku: Chiang Rai – kiedyś opium, dziś kusi zielonymi polami herbacianymi

You May Also Like

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: