Tajlandia – “Welcome to Phuket”

Królestwo  gorącego piasku, błękitu nieba odbitego w lazurowych wodach wybrzeża. Delikatnego powiewu wiatru i przyjemnego świergotu egzotycznych ptaków. Gdzieś na horyzoncie morza beztrosko sunie biała łódź rybacka, z czerwonym napisem „Welcome to Phuket”

Tajlandia Phuket Plaże

Phuket jest największą wyspą Tajlandii, położoną na morzu Andamańskim, przy zachodnim wybrzeżu Półwyspu Malajskiego. Największym miastem i stolica wyspy jest Phuket. Są tu zarówno znane i odwiedzane przez licznych turystów plaże jak Pantong, jak też spokojne klimatyczne miejsca utkane w urokliwych zatoczkach.

beach-261574_960_720

Patong Beach – co w tłumaczeniu znaczy bananowy las. Ale po bananowym lesie została już tylko nazwa. Dzisiaj jest to centrum rozrywki, licznych luksusowych hoteli i wysokiej klasy kurortów z cetnarami handlowymi. Uliczek utkanych restauracjami, oraz przydrożnymi straganami na których możesz nie tylko kupić pamiątki, ale również smacznie zjeść zarówno w ciągu dnia i jak nocy. Masz wrażenie, że życie tu się nigdy nie kończy. A na dobrą sprawę, rozpoczyna właśnie po zachodzie słońca.

Kata Beach – to piękne miejsce w zatoczce Kata. Bez wątpienia jedna z najpiękniejszych. Od maja do października z uwagi na wysokie fale szczególnie ceniona przez surferów. A w grudniu przypływają tu jachty z całego świata, które uczestniczą w regatach pod patronem Króla Filipin. Przy samej plaży jest kilka znanych resortów, jak: Kata Beach i Boathouse czy też Club Med. Dosłownie kilka kroków dalej na wyspie krabów dzięki bujnie rozwiniętej rafie koralowej, idealna do nurkowania.

divers-681516_960_720

Karon Beach – jedna z najdłuższych i zdecydowanie spokojniejsza od Patong Beach. Na niektórych odcinkach zupełnie pusta. Znajdują się tutaj zarówno tańsze jak i drogie hotele. A przy nich liczne restauracyjki, sklepiki czy punkty tajskiego masażu.

Bang Tao Beach – miejsce niemałych kontrastów. Przepiękne wille, czy luksusowy kompleks hoteli- Phuket Laguna, sąsiadują tu z prostymi tajskimi domostwami. Których mieszkańcy żyją z rybołówstwa. Jest tu też pole golfowe, czy kilka ośrodków SPA.

phuket-1215461_960_720

 

Surin Beach – spokój i relaks w cieniu drzew casuarina, od których wzięła swoją nazwę. Są tu małe klimatyczne restauracyjki, w których serwują lokalne jedzenie oraz szeroki wachlarz owoców morza. Stąd tez jest blisko do miasteczka Surin, które głównie zasiedlone jest przez Muzułmanów. Jest to zatem okazja aby spróbować kuchni muzułmańskiej. Uroki Surin Beach docenią pasjonacji kontaktu z naturą, ciszy i prawdziwego lokalnego jedzenia z widokiem na morze.

holiday-631203_960_720

 

Mai Khao – niedaleko lotnista Phuket International Airport. Jedynastokilometrowa plaża z nieco grubszym piaskiem, która jest częscią Parku Naroowego Sirinat. Jest to też mijesca naturalnego występowania żółwi skórzastych. Warto odwiedzić ją szcegónie w okresie od listopada do lutego, kiedy złowię składają jaja. Od maja do października, z uwagi na sile prądy odradza się tu jednak pływania. Ale można za to zrobić tu ciekawe zdjęcia lodującym samolotom. Czy tez zwyczajnie podziwiać jak podrywają się w górę, lub schdzą w dół.

Nai Yang – plaża tubylców. Wśród turystów niezbyt popularna. Ale dla tych którzy chcą zobaczyć jak odpoczywają Tajowie, polecana. Przesiadują tu całymi rodzinami, znajomymi, grillując sobie leniwe. Pięć minut od Phuket International Airport.

_____________________________

Praktyczne informacje:

  • Na Phuket znajduje się międzynarodowe lotnisko. Z Warszawy możemy już polecieć do Bangkoku, a stamtąd już na Phuket. Druga opcja, to wylot z Niemiec, Finlandii, Holandii, Francji czy Rosji i stamtąd bezpośrednio na Phuket. Z Bangkoku na Phuket lot samolotem trwa 1,5 godziny i jest dostępnych kilkanaście lotów dziennie. Trzeba mieć na uwadze, że w Bangoku są dwa lotnista Suvarnhabumi (BKK) i Don Muang (DMK) odległości pomiędzy nimi wynosi ponad 30km. Podróż taksówką zajmuje co najmniej godzinę i kosztuje ok 500-700THB z centrum. Loty z Europy kończą się w BKK. Lokalne odbywają się z obydwu lotnisk.

 

  • Z Bangkoku na Phuket można również pojechać autobusem lub busem. Każde z nich może być dostępne w różnych standardach podróżowania. Podróż zajmuje kilkanaście godzin. Dworzec autobusowy na wyspie zlokalizowany jest w Phuket Town, dalej na najpopularniejsze plaże można dostać się taksówką, a w dzień także otwartym autobusem songtaew.

 

  • Oficjalną walutą Tajlandii jest tajski baht (THB). Wynosił średnio 1 zł = 10 THB. Wymiany waluty można dokonać w kantorach i bankach. Wymieniane są między innymi: dolary amerykańskie, euro, funty brytyjskie, ruble.

 

  • Przykładowe ceny w Tajlandii: butelka wody mineralnej 1,5 l: 9 – 20 THB, puszka coca-cola: 14 THB; owoce: papaja 50 THB/kg, banany 30 THB z kilka, kilkanaście małych sztuk, mango 100 THB/kg.

Tekst, Dorota Kozioł Komarnicka

Zdjęcia, archiwum redakcji

 

You May Also Like

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: