Trentino jesienią – esencja północnych Włoch

Jesień to idealny czas na połączenie aktywności pod gołym niebem ze zwiedzaniem muzeów oraz kosztowaniem regionalnych smakołyków. W malowniczym włoskim Trentino wielbiciele jesiennych wycieczek znajdą miejsca, w których będą mogli napawać się widokiem kolorowej natury oraz schronić się przed ewentualnym jesiennym deszczem. Po zmroku warto zrelaksować się przy akompaniamencie lokalnych specjałów.

Trentino to region, w którym odpoczywać można na wiele sposobów, bez względu na porę roku. By poczuć ducha tych terenów najlepiej połączyć ze sobą kilka możliwości spędzania czasu. Jesienne Trentino zaprasza na spektakl z kolorami natury w roli głównej.

visittrentino.info

Barwne szlaki

Trentino jesienią to przede wszystkim festiwal kolorów. Na rodzinną wycieczkę warto wybrać ścieżkę wśród buków Paganella. Trasa wokół Fai della Paganella jest pełna atrakcji zarówno dla dzieciaków, jak i dorosłych. Podziwiać można między innymi unikatową florę i faunę. Po wędrówce warto odpocząć na leżaku, obserwując miarowe ruchy koron drzew i słuchając muzyki komponowanej przez naturę.

Wartym rozważenia pomysłem jest również obejrzenie wielowiekowych kasztanowców
w Brentonico. Szlak rozpoczyna się na parkingu przy ulicy Santa Catarina. Na początku trasy naszym oczom ukaże się piękna panorama doliny Vallagarina oraz rozległe pola uprawne. By zobaczyć stare kasztanowce należy dotrzeć do średniowiecznej miejscowości Castione, należącej do gminy Brentonico.

Kolejną wartą uwagi trasą jest Cordogne San Giovanni. Niektórzy jej jesienną odsłonę porównują do malarskiego płótna. Przemieszczając się pośród zachwycających odcieniami buków (od palonej żółci po rozgrzaną czerwień), można podziwiać szczyty Pale di San Martino i Monte Pavione, zielone łąki San Giovanni oraz turkusową taflę jeziora w Val Noana.

Regionalne przysmaki

Trentino to doskonałej jakości jedzenie i trunki. Po wędrówce warto udać się na zasłużony odpoczynek, który można rozpocząć posiłkiem składającym się z regionalnych specjałów. Podczas jesiennej wizyty w tym regionie warto skosztować oliwy znad Gardy, tradycyjnej pizzy, włoskich jabłek, kasztanów oraz sera Trentingrana.

Miłośnicy wina powinni zdecydowanie skusić się na Marzemino i Teroldego oraz musujące Trentodoc. W Trentino można też skosztować czegoś mocniejszego, np. grappy, polecanej po posiłku na lepsze trawienie.

Przy okazji jedzenia warto wspomnieć o festiwalu Festa della Noce, który w drugi weekend listopada (9-10.11) odbędzie się w Bleggio Superiore. Impreza ta jest poświęcona orzechom włoskim, które w Bleggio są zbierane od wieków. Warto dodać, iż Bleggio Superiore często jest określane mianem „muzeum pod gołym niebiem” – wciąż żyje tam wiele legend przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Ciekawa jest między innymi opowieść o przysiółku Balbido, który ponoć był schronieniem dla czarownic, uznawanych za winne nieurodzajów i klęsk żywiołowych. Duch minionych czasów przejawia się również w architekturze. Mury domów w Balbido ozdobione są artystycznymi malunkami przedstawiającymi codzienne życie miasteczka.

visittrentino.info

Fascynujące muzea

Jeśli już o muzeach mowa… w Trentino znajduje się wiele wartych uwagi obiektów. Jedną
z nieoczywistych propozycji jest Muzeum Strachów na Wróble w Valsugana, które jest dowodem na kreatywność i zaradność rolników z różnych zakątków Trentino. Warto również znaleźć czas na MUSE, czyli nowoczesne muzeum nauki w Trento. Ekspozycja pokazuje, że środowisko naturalne zmienia się w zależności od położenia. Pisząc o Trento, nie sposób pominąć Muzeum Lotnictwa Giani Caproni. Fascynujące jest również MART w Rovereto, którego zbiory stanowią jedną z największych kolekcji sztuki współczesnej we Włoszech.

To tylko niektóre z możliwości spędzania czasu w Trentino. Region oferuje wiele tras rowerowych, trekkingowych, muzeów, festiwali oraz innych atrakcji. Jest do świetne miejsce zarówno na rodzinne wakacje, jak i wojaże z grupą przyjaciół.

Więcej informacji na temat innych atrakcji regionu Trentino można znaleźć na stronie: https://www.visittrentino.info/pl/

You May Also Like

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: