Uroczystości Koronacyjne w Bratysławie

Zapraszamy do Bratysławy na Uroczystości Koronacyjne, które odbędą się w przyszły weekend 24 – 26 czerwca 2016 r.

Uroczystości Koronacyjne w Bratysławie to wspaniała trzydniowa impreza, podczas której miasto żyje średniowieczną atmosferą — z królami i królewnami, szlachtą, trubadurami i tysiącami zainteresowanych widzów.

Bratysława w czasach tureckich najazdów stała się stolicą Królestwa Węgier i otrzymała przywilej miasta koronacyjnego. W Katedrze Świętego Marcina w latach 1563–1830 koronowano dziesięciu węgierskich królów, jedną królową i osiem królewskich małżonek, o których przypomina korona św. Stefana znajdująca się na wierzchołku wieży kościelnej wznoszącej się na wysokość 85 metrów ponad miastem.

Bratysława wraca dziś do tej tradycji i z końcem czerwca przypomina owe królewskie wydarzenia okazałym widowiskiem. Po raz pierwszy zainscenizowane zostało w 2003 roku z okazji 440-lecia pierwszej koronacji węgierskiego króla Maksymiliana.

Bratyslawa, Uroczystosci Koronacyjne
Bratyslawa, Uroczystosci Koronacyjne
Ponad 200 aktorów w historycznych kostiumach składają uroczystą przysięgę króla dokładnie w miejscu, gdzie odbywała się koronacja. Potem z towarzyszeniem bijących dzwonów udają się konno, wraz z pompatycznym pochodem obleczonym w historyczne kostiumy, uliczkami Starego Miasta. Uroczystość kończy się pasowaniem rycerzy Orderu Złotej Ostrogi, strzelaniem z historycznej broni i ludowym festynem. Dla uczestników imprezy rozrzucane są pamiątkowe koronacyjne żetony, wino leje się z fontann za darmo, pieczone są woły a historyczny jarmark rzemiosła ludowego stwarza w Bratysławie prawdziwą koronacyjną atmosferę.

W tym roku odtwarzana będzie koronacja Królowej Marii Teresy, której koronacja odbyła się w Bratysławie 25 czerwca 1741 roku (dokładnie 275 lat temu). Okres największego rozkwitu Bratysławy wiąże się właśnie z panowaniem na tronie królewskim Marii Teresy (1740 -1780), która była zakochana w obecnej stolicy Słowacji. Maria Teresa podjęła decyzję o przebudowie zamku, który w chwili obecnej jest bez wątpienia największą dominantą i atrakcją Bratysławy. Była żoną cesarza Franciszki I Lotaryńskiego któremu urodziła 16 dzieci.    

Wstęp na uroczystości koronacyjne jest bezpłatny.

Krolowa Wegier i Czech, Maria Teresa
Krolowa Wegier i Czech, Maria Teresa

Więcej informacji wraz z program na stronie www.korunovacie.sk

Bezpośredni dojazd do Bratysławy polecamy pociągami PKP z Warszawy przez Katowice www.pkp.pl, POLSKIM BUSEM z Warszawy przez Częstochową i Katowice www.polskibus.com oraz LUX EXPRESSEM z Warszawy przez Kraków www.luxexpress.eu/pl

You May Also Like

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: