Uzbekistan znosi wizy dla Polaków. Stawia na rozwój turystyki

Na początku stycznia 2019 r. prezydent Uzbekistanu Shavkat Mirziyoyev podpisał dekret „O dodatkowych środkach przyspieszających rozwój turystyki w Republice Uzbekistanu”. Zgodnie z nim od 1 lutego 2019 r. Uzbekistan wprowadza zmiany w ruchu bezwizowym dla obywateli z 45 krajów,  w tym dla Polski przy pobytach do 30 dni.

Uproszczenie wjazdu i pobytu na terytorium  republiki obywateli z wielu krajów ma przyczynić się do wzmocnienia współpracy kulturalnej, naukowej i edukacyjnej na poziomie międzynarodowym, a także znacznego wzrostu inwestycji, wspólnych projektów biznesowych i przepływ turystów do Uzbekistanu.

Kiedy w 2018 roku złagodzono przepisy wizowe dla obywateli m.in. Francji, Izraela czy Japonii, liczba odwiedzających wzrosła z 2,6 do 5,3 milionów.  Aktualnie wizy nie obowiązują obywateli z 45 krajów, docelowo władze Uzbekistanu planują zniesienie wiz dla obywateli 76 krajów świata.

Kolejnym udogodnieniem jest wycofanie przepisu, wedle którego w tym samym pokoju hotelowym nie mogły nocować niezamężne pary. Wyraźniej oznaczone mają także zostać strefy, w których turyści nie mogą przebywać ani filmować, aby uniknąć niepotrzebnych nieporozumień.

Uzbekistan -Samarkanda, Pixabay cco

Uzbekistan słynie z zabytków jedwabnego szlaku, w tym słynnego zespołu architektonicznego Registan w Samarkandzie i starożytnego miasta Buhara. W 2011 roku uruchomiono szybką linię kolejową, co znacznie ułatwia dotarcie do ciekawych miejsc rozrzuconych na dużym obszarze. Bezpośredniego połączenia lotniczego z Polski  nie ma. 

Uzbekistan Airways obsługuje bezpośrednie loty pasażerskie między innymi z miast Włoch – Mediolanu i Rzymu – raz w tygodniu, podczas letniego okresu nawigacyjnego ich liczba wzrośnie do 2 razy w tygodniu.  Można również polecieć z Warszawy do Astany (Kazachstan) – gdzie wiza dla obywateli Polski została zniesiona 1 stycznia 2017 roku – następnie pociągiem do Uzbekistanu.

fot. Uzbekistan, Pixabay cco

You May Also Like

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: