Warszawski fortepian Chopina

Narodowy Instytut Fryderyka Chopina i Teatr Wielki – Opera Narodowa zapraszają na pierwszą prezentację kopii fortepianu marki Buchholtz – warszawskiego instrumentu Chopina, która będzie miała miejsce 17 marca 2018 roku w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej.
Około roku 1815 dyplomowany organomistrz Fryderyk Buchholtz otworzył w Warszawie przy ul. Mazowieckiej zakład produkujący fortepiany. Częstym bywalcem sklepu fabrycznego był zaprzyjaźniony z właścicielem Fryderyk Chopin, który przegrywał tam znajomym swe najnowsze kompozycje. Po 1825 r. Chopinowie nabyli fortepian Buchholtza, który nie tylko ozdabiał ich salon w nowym (od 1827 r.), większym mieszkaniu w Pałacu Krasińskich przy Krakowskim Przedmieściu, ale i służył młodemu Fryderykowi w okresie jego pierwszych wielkich sukcesów kompozytorskich. Po śmierci rodziców fortepian otrzymała siostra kompozytora, Izabella Barcińska. We wrześniu 1863 r. carscy żołnierze w odwecie za zamach na gen. Fiodora Berga splądrowali pałac Zamoyskich przy Nowym Świecie. Z mieszkania nr 69 należącego do państwa Barcińskich 19 września wyrzucono “przez okno” fortepian Chopina.
Korzystając z dostępnych pierwowzorów, Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, posiadający w swoich zbiorach kolekcję instrumentów historycznych, zamówił kopię fortepianu Buchholtza. Twórcą kopii jest Paul McNulty, jeden z najlepszych obecnie budowniczych fortepianów historycznych na świecie. Prace zostały sfinansowane przez PKN ORLEN – Mecenasa Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.
17 marca 2018 r. fortepian marki Buchholtz zabrzmi na nowo. To niecodzienne wydarzenie nawiąże do słynnego koncertu Chopina w Teatrze Narodowym przy placu Krasińskich, gdzie również na fortepianie Buchholtza 17 marca 1830 r. młody kompozytor prawykonał swój koncert fortepianowy f-moll. Będzie to zatem symboliczne przywołanie wieczoru, który dla Polaków XIX-wiecznej Warszawy był czymś daleko więcej, niż jedynie wyjątkowym przeżyciem artystycznym.
Program:

– Film dokumentalny na temat powstania kopii fortepianu Buchholtza, reż. Piotr Stasik;

– Karol Kurpiński, Fuga i koda B-dur (na temat “Jeszcze Polska nie zginęła”);

– Karol Kurpiński, Bitwa pod Możajskiem (“Wielka symfonia, bitwę wyobrażająca”);

– Fryderyk Chopin, Koncert fortepianowy f-moll op. 21.

Wykonawcy:

– Krzysztof Książek – fortepian historyczny,

– Collegium 1704,

– Václav Luks – dyrygent.

Warszawski fortepian Chopina

17 marca 2018 r., g. 20:00

Teatr Wielki – Opera Narodowa

Bilety: www.teatrwielki.pl
Organizatorem koncertu jest Narodowy Instytut Fryderyka Chopina. Wydarzenie organizowane przy współpracy z Teatrem Wielkim Operą Narodową. Prace nad produkcją fortepianu zostały sfinansowane przez PKN ORLEN – Mecenasa Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.
Konferencja prasowa wydarzenia odbędzie się 15 marca 2018 roku o g. 12:00 w Sali Koncertowej Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie.
Źródło informacji: Narodowy Instytut Fryderyka Chopina

You May Also Like

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: