Wołowina i dziczyzna na grilla – dla profesjonalistów

Sezon grillowy w pełni, ale jeszcze nie jest za późno, by poprawić swoje umiejętności i przygotowywać mięso niczym profesjonalista. Wskazówkami i inspiracjami dzielą się laureaci programu „Doceń polskie” z branży mięsnej.


Wołowina i dziczyzna na grilla

W jednej z książek Jonathana Carrolla znajdziemy zdanie „Grilla musiał wymyślić jakiś Amerykanin. Wiem, że ludzie przypiekają mięso nad ogniem od dziesiątków tysięcy lat, ale Amerykanie zrobili z tego religię”.
Również Polacy przepadają za spotkaniami towarzyskimi przy grillu. Wspólnie z laureatami Ogólnopolskiego Programu Promocyjnego „Doceń polskie” podpowiadamy co zrobić, by w pełni cieszyć się smakiem mięsa z rusztu.

Wołowina na ruszt

– Przygotowując steka do grillowania musimy pamiętać o jego osuszeniu, następnie możemy go przesmarować bardzo cienką warstwą oleju. Najlepsza temperatura do grillowania to ok. 220 stopni Celsjusza. Steka smażymy po ok 1,5 do 2 minut na każdej stronie, po 2 razy – radzi Zbigniew Stempień właściciel rodzinnej firmy KONKRET. Producent z siedzibą w Szadku z najlepszej, soczystej i kruchej wołowiny przygotowuje steki dopasowane gramaturą do potrzeb odbiorców (HoReCa, sieci, jak i indywidualnych odbiorców). Mięso jest dostarczane zamawiającym w przeciągu 48 godzin od daty złożenie zamówienia. Doskonałą propozycją firmy KONKRET do grillowania jest m.in. Rib Eye Steak – mięso z antrykotu bez kości o wadze 300 g. Propozycja ta zdobyła znak jakości „Doceń polskie” i tytuł TOP PRODUKT. Laury Ogólnopolskiego Programu Promocyjnego „Doceń polskie” otrzymał również T-bone Steak tego producenta. Znak promocyjny zdobywają tylko te artykuły spożywcze, którym specjaliści przyznali wysokie noty za smak, wygląd i stosunek jakości do ceny. Wyroby zgłoszone do oceny są sprawdzane indywidualnie podczas audytów organizowanych raz na kwartał.

Jak przypomina właściciel firmy KONKRET, przed grillowaniem steka; nie należy przyprawiać mięsa; nie powinniśmy sięgać zwłaszcza po sól. – W innym wypadku mięso straci swój smak, będzie mniej kruche, a jednocześnie straci swoje cenne właściwości odżywcze (a jest źródłem kreatyny, żelaza, wysokowartościowego białka, a także magnezu i potasu). Mięso po obróbce termicznej najlepiej przyprawić lekko solą gruboziarnistą i pieprzem młotkowanym, a następnie pozostawić je na około 2 minuty, aby odpoczęło – podkreśla Z. Stempień. W jego opinii, najbardziej idealnym stopniem wysmażenia jest „medium”; mięso jest wówczas średnio wysmażone. Właściciel firmy KONKRET przypomina także, że najlepszym i najprostszym dodatkiem do steka jest ziemniak w mundurku z gzikiem lub sosem tzatzikowym oraz warzywa grillowane. Ciekawych informacji dotyczących steków firmy KONKRET dostarcza jej strona internetowa www.steki.eu.

Dziczyzna bez tajemnic

– W Polsce konsumenci coraz częściej sięgają po nowe inspiracje grillowe. Na ruszt trafiają już nie tylko wieprzowina czy drób, ale coraz częściej inne gatunki mięs. Wynika to z szerokiego wyboru urządzeń, coraz większej praktyki grillujących i otwartości konsumentów na poznawanie nowych smaków. Jednym z rodzajów mięsa, które świetnie sprawdzą się na grillu jest dziczyzna. Mięso to wyróżnia się nie tylko wyjątkowym smakiem, jest także źródłem witamin i mikroelementów. Do tego zawiera małą ilość tłuszczu – podkreśla Roman Miler, Prezes Zarządu firmy GOBARTO DZICZYZNA Sp. z o.o. To rdzennie polska, renomowana i nowoczesna firma, jedna z nielicznych w branży, którą zarządzają i prowadzą myśliwi.

O jakości dziczyzny decyduje nie tylko różnorodność spożywanych roślin, ale także przestrzeganie zasad prawidłowego prowadzenia zabiegów po odstrzale zwierzyny. – Stąd, przy wyborze mięsa dzikiego, należy zwrócić szczególną uwagę na jego pochodzenie oraz czytać etykietę. Powinna ona koniecznie zawierać datę produkcji lub datę zamrożenia i bezwzględnie datę odstrzału – zaznacza R. Mailer.
Jak prawidłowo przygotować dziczyznę na grillu? Mięso należy wcześniej zamarynować: płynną bazę może stanowić np. czerwone wytrawne wino, miód lub olej. Dziczyzna świetnie sprawdza się w „towarzystwie” wyrazistych przypraw i ziół, takich jak rozmaryn, jałowiec, czy czosnek. Przyprawy należy dobierać jednak bardzo ostrożnie, by marynata nie tłumiła charakterystycznego smaku mięsa. Najważniejszą zasadą przy przygotowywaniu dziczyzny jest krótkie pieczenie: to chude mięso, w związku z tym nie powinno być bardzo wysmażone, bo stanie się suche i twarde. Wysmażenie „medium” pozwala zachować soki w mięsie.

– Wokół dziczyzny krąży wiele mitów. Najczęściej powielanym frazesem jest stwierdzenie, że dziczyzna wymaga specjalnej, trudnej obróbki. Nie jest to prawda, wręcz przeciwnie: należy go piec niezbyt długo. Drugim mitem jest obecność dziczyzny na salonach. Spożywanie tego mięsa kojarzy nam się z doniosłymi uroczystościami, a tymczasem nadaje się ono na każdą okazję: sprawdzi się zarówno podczas uroczystej kolacji, będzie idealna także podczas spotkania z rodziną czy znajomymi w ogrodzie. Dziczyzna z grilla to wyjątkowo smaczne doświadczenie kulinarne, dzięki któremu można zaimponować swoim gościom – zapewnia Prezes Zarządu firmy GOBARTO DZICZYZNA. W asortymencie spółki znajdziemy bogatą gamę propozycji na grilla. Oferta obejmuje m.in. sarninę (a wśród niej schab oraz udziec), jak również udziec i polędwicę z mięsa jelenia, ale także schab, karkówkę lub udziec z dzika. Producent zdobył znaki jakości za Mięso z jelenia, Mięso z sarny oraz Mięso z dzika. Wszystkie otrzymały maksymalne noty za smak, wygląd i stosunek jakości do ceny, dlatego przyznano im zarówno godła promocyjne, jak i tytuły TOP PRODUKT.

– Na grilla polecam schab z dzika z kością. Istotne jest, aby mięso (zanim umieścimy je na grillu) miało temperaturę pokojową. Kawałek schabu z kostką z dzika należy osuszyć i opcjonalnie posmarować olejem. Następnie grillujemy je z każdej strony kilka minut, do uzyskania pożądanego poziomu wysmażenia. Mięso powinno być nieprzyprawione: dopiero na koniec posypujemy je solą i pieprzem. Podajemy bez dodatków, ewentualnie można doprawić je do smaku musztardą sarepską – podsumowuje Roman Miler.


Ogólnopolski Program Promocyjny „Doceń polskie”
www.docenpolskie.pl
www.blog.docenpolskie.pl
Celem programu „Doceń polskie” jest promocja wysokiej jakości produktów spożywczych dostępnych na polskim rynku. Ich selekcją, oceną i przyznaniem certyfikatu „Doceń polskie” zajmują się specjaliści zawodowo związani z żywnością i technologią żywienia, którzy tworzą Lożę Ekspertów. Zasiadają w niej m.in. członkowie Klubu Szefów Kuchni.
Twórca programu „Doceń polskie” jest także organizatorem projektu BlogerChef (blogerchef.pl) – innowacyjnego przedsięwzięcia skierowanego do blogerów kulinarnych.

Tekst: Anna Koza, Adventure Media

You May Also Like

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: