Wręczono Polsko-Amerykańską Nagrodę Naukową za badania struktury RNA

Światowej klasy naukowcy – prof. Ryszard Kierzek z Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN w Poznaniu i prof. Douglas H. Turner z Wydziału Chemii na Uniwersytecie w Rochester – otrzymali 15 listopada br. drugą Polsko-Amerykańską Nagrodę Naukową przyznawaną wspólnie przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej (FNP) i największe na świecie stowarzyszenie naukowe American Association for the Advancement of Science (AAAS).

Profesorowie Kierzek i Turner zostali wyróżnieni za badania właściwości termodynamicznych, biologicznych i strukturalnych kwasu rybonukleinowego (RNA) oraz syntezy chemicznej RNA. Dyplomy wręczyli laureatom prof. Maciej Żylicz, prezes FNP oraz dr E. William Colglazier, redaktor naczelny prestiżowego kwartalnika Science & Diplomacy wydawanego przez AAAS.

Dr Colglazier zaznaczył, że Polsko-Amerykańska Nagroda Naukowa “To sposób inspirowania przyszłych pokoleń, pokazywania im, że najlepszym sposobem na postęp w różnych dziedzinach nauki jest współpraca międzynarodowa, znajdowanie najlepszych partnerów naukowych – gdziekolwiek tylko są, na całym świecie”.

“Jeden z naszych laureatów jest ekspertem w dziedzinie termodynamiki, a drugi w dziedzinie chemii organicznej – mówił prof. Maciej Żylicz. – Od wielu lat świetnie się uzupełniają na polu naukowym, tworząc nową jakość”.

Naukowcy rozpoczęli współpracę ponad 30 lat temu. Dzięki wynikom ich badań możliwe stało się przewidywanie struktury dowolnego RNA na podstawie jego sekwencji. Badania profesorów pozwoliły określić termodynamiczne reguły fałdowania RNA i obecnie metoda ta jest używana przez większość grup zajmujących się RNA.

 

Polsko-Amerykańska Nagroda Naukowa została ustanowiona w 2013 roku. Jest przyznawana co dwa lata. Laureatami pierwszego konkursu zostali prof. Mariusz Jaskólski i dr Alexander Wlodawer za badania w dziedzinie biologii strukturalnej. Do tegorocznego konkursu zgłoszono 29 wniosków. Wysokość Nagrody wynosi 5000 USD dla każdego z laureatów.

Uroczystość wręczenia drugiej w historii Polsko-Amerykańskiej Nagrody Naukowej odbyła się 15 listopada w Pałacu Sobańskich w Warszawie. Podczas uroczystości mowy gratulacyjne skierowali do laureatów Robert Grey, podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych oraz Alison Dilworth z Ambasady USA. Laudację wygłosił prof. Andrzej Legocki, który nominował laureatów do konkursu.

Źródło informacji: Fundacja na rzecz Nauki Polskiej

You May Also Like

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: