Wymyślił sobie człowiek Nowy Rok. I co dalej?

Nowy Rok to święto, które obchodzone jest w każdej kulturze. Nie zawsze jednak w tym samym czasie i w ten sam sposób. W Chinach, Japonii czy Wietnamie jest to święto ruchome, ale nie tylko tam. Rosz ha-Szana, to żydowskie święto Nowego Roku, które obchodzone jest w różnych miesiącach, a rachubę lat prowadzą od roku 3761 p.n.e. Natomiast wyznawcy Mahometa, od roku 622 tj. od dnia ucieczki Mahometa z Mekki do Medyny. Używają  kalendarza księżycowego i mają rok krótszy o 11 dni. Samo święto wypada u nich bardzo rożnie.
Tajlandia

Oficjalnie Nowy Rok obchodzi się tutaj 1 stycznia, ale miliony Tajów, obchodzą go 13 kwietnia. Songkran bo tak nazywa się te święto, jest czasem dla rodziny. Nikt tu w tym czasie nie pracuje. I jeśli ktoś, wybiera się w podroż do Tajlandii właśnie w tym terminie, to na miejscu nie kupi nawet biletu autobusowego.

Songkran znaczy ruch czy też zmianę miejsca. W dniu tym słońce zmienia swoją pozycję zodiakalną, a przez to i ludzie gotowi są do zmian. Oczywiście na lepsze. Święto to ma coś wspólnego z naszym lanym poniedziałkiem i nazywane jest też „festiwalem wodnym”. Ludzie oblewają się wodą, wierząc, że ma ona oczyszczająca moc. Wodna bitwa trwa trzy dni. Na sile przybierają też dobre uczynki, wypuszczane są z klatek ptaki zdarza się,że i większe zwierzęta odzyskują wolność. Mnisi obdarowywani są prezentami, a posągi buddy dzięki rytuałowi mycia, lśnią jak żadnego innego dnia w roku.

Tajlandia – Songkran

Japonia

W Japonii Nowy Rok zwany jest Oshogatsu. Japończycy, szczególnie dbają o to, aby w Nowy rok wejść z uporządkowanymi i zakończonymi spawami. Nie ma mowy o długach, nieporządku z którym wchodzi się w Nowy Rok. Wejście musi być wole od zobowiązań, czyste i dalekie od zmartwień. Dlatego tak ważne, aby wszystkie sprawy uporządkować do końca starego roku.

W każdym mieszkaniu pojawia się kagami mochi, które z jest symboliczną dekoracją noworoczną. Składa się ono z dwóch ryżowych pulchnych ciastek, zwanych mochi, które układa się, jedno na drugim, a na samym szczycie dekoruje owocem kumkwatu. Piętrowa kompozycja jest symbolem rodziny pokoleniowej, w której jedno następuje po drugim i żyją w harmonii. Ciastko zjadane jest dopiero 11 stycznia, kiedy jego moc przeniesie się na każdy miesiąc Nowego Roku. Święto obchodzone jest między 1 a 3 stycznia.

Kagami mochi – japońskie ciastko nowororoczne
Chiny

Chiński Nowy Rok przypada na przełomie stycznia i lutego. W tym roku zacznie się 28 stycznia. Pierwsze trzy dni są wolne od pracy, ale zgodnie z tradycją świętowanie trwa 15 dni i kończy się świtem latarni. Wigilię Nowego Roku Chińczycy spędzają w rodzimym gronie w domowym zaciszu. Spożywają wtedy słodka ryżową zupę, oraz pierożki jiaozi. Piją grzane wino lub wódkę i grają w różne gry. Gra sztucznych ogni i wybuch petard są zwieńczeniem dnia, a rodzinna biesiada trwa aż do rana. Nie zapomina się w tym czasie o zmarłych, którym składa się na domowym ołtarzyku podarunki. Następnego dnia, rodziny wychodzą na ulice i zaczyna się wspólne świętowanie. Odbywają się tradycyjne tańce lwów, a zwieńczeniem uroczystości jest korowód niosący, czy raczej wcielający się w postać chińskiego smoka.

Korowód imitujący chińskiego smoka

Bez względu na to kiedy i w jaki sposób go świętujecie, życzę Wam, aby za każdym razem wnosił coś dobrego do Waszego życia. Dał nowy, lepszy lub jeszcze lepszy porządek, nadzieję i spełnienie oraz raczył Was zdrowiem i piękną myślą.

Dorota Kozioł Komarnicka

You May Also Like

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: