Wyprawa po rekord świata w nurkowaniu na najwyższym wulkanie świata

Cazadero Diving Expedition 2018 – to wyprawa, której celem jest ustanowienie nowego rekordu świata w nurkowaniu wysokogórskim na szczycie Ojos del Salado w Argentynie, najwyższym wulkanie świata. Płetwonurek Marcel Korkuś chce po raz drugi ustanowić rekord świata i Guinnessa. Wyprawa wyrusza z Polski 8 marca.

 
 
Nurkowanie zaplanowane jest na wysokości 6400 metrów n.p.m., w najwyżej położonym zbiorniku wodnym na świecie.
 
Uczestnicy wyprawy będą chcieli sprawdzić pozostałe dwa zbiorniki wodne, które znajdują się na wysokości 6415 metrów n.p.m. i 6510 metrów n.p.m., czy tam również istnieje możliwość zejścia pod powierzchnię wody, znacznie powyżej wstępnie planowanej wysokości.
 
Nurkowanie na najwyższym wulkanie świata ma eksperymentalny charakter i wiąże się z szeregiem niebezpieczeństw, ponieważ, nikt do tej pory nie podjął się próby nurkowania na tak dużej wysokości.
 
Sama wyprawa posiada również akcent badawczy. Podczas nurkowania płetwonurek Marcel Korkuś będzie chciał pobrać próbki wody, w których jest duże prawdopodobieństwo występowania wcześniej nigdzie niesklasyfikowanych mikroorganizmów.
 
Płetwonurek Marcel Korkuś wraz z alpinistą i filmowcem Bartoszem Wnękiem planują do 19 lutego prowadzić aklimatyzacje. Później dołączy do nich Pablo Lukach z Hiszpanii, Herman Maxx Binder z Niemiec i Chacho Pacheco z Argentyny.
 
Uczestnicy wyprawy planują założyć główne obozowisko na wysokości 5010 metrów n.p.m. skąd przez kolejne dni będą transportować sprzęt do obozów pośrednich: C1-5800m n.p.m. i C2-6400m n.p.m. Nurkowanie wstępnie zaplanowane jest na 28 lutego. Będzie się ono odbywało pod lodem, a jej uczestnicy wcześniej będą musieli zrobić przerębel w bardzo grubej warstwie lodu.
 
Marcel Korkuś planuje zanurzyć się na maksymalną głębokość zbiornika znajdującego się w kraterze wulkanu i spędzić pod wodą minimum 20 minut.
 
Strona internetowa: www.marcelkorkus.com (Szczegółowy opis projektu w zakładce projekty – Ojos Diving Expedition 2018).
Aktualny przebieg wyprawy: https://www.facebook.com/marcelkorkusofficial/
 
Źródło informacji: Ojos Diving Expedition 2018
FOTO: Marcel Korkuś 
 

You May Also Like

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: