Jezioro Szczyrbskie znajduje się po słowackiej stronie Tatr Wysokich w dolnej czesci Doliny Młynickiej i Furkotnej. Wysokość i oddalenie od większych miast powoduje, że najlepszym sposobem dojazdu jest prywatny samochód.
Dojazd do Jeziora Szczyrbskiego
Jezioro Szczyrbskie znajduje się po słowackiej stronie Tatr Wysokich w dolnej czesci Doliny Młynickiej i Furkotnej. Wysokość i oddalenie od większych miast powoduje, że najlepszym sposobem dojazdu jest prywatny samochód. Wybierając własny środek komunikacji, możemy dojechać do przejścia granicznego w Jurgowie (po polskiej stronie to droga nr 49, na Słowacji 66), następnie drogą nr 537, kierować się na Tatry Wysokie. Inną możliwością dotarcia na szczyrbskie jezioro jest przejście graniczne na Łysej Polanie, stamtąd już także będą widoczne kierunkowskazy na Tatry Wysokie. Wyjazd nad Jezioro Szczyrbskie to niemal zawsze gwaracja dobrej pogody.
Gdzie zaparkować nad Szczyrbskim Jeziorem
Jeżeli podróżnicy planują oszczędzić na parkowaniu, to ostatni bezpłatny parking jest przy skrzyżowaniu drogi 537 z boczną drogą asfaltową odbijająca od niej w kierunku północnym. Takie rozwiązanie będzie wymagało od uczestników przejścia około 30 minut krokiem spacerowym do samego słowackiego jeziora. W samym centrum osady o tej samej nazwie (Szczyrbskie Jezioro) można zaparkować samochód za odpowiednią opłatą. Jest to spory parking ( Centralne Parkovisko), którego cena wynosi około 5,50 euro / dzień.
Dojazd z Zakopanego nad Szczyrbskie Jezioro
Ciekawą opcją podróżowania do szczyrbskiego jeziora jest szynowa elektryczna kolejka (elektriczka), do której można wsiąść w Starym Smokowcu. Taka opcja pozwoli na obejrzenie ciekawych krajobrazów, zwłaszcza przy sprzyjającej pogodzie nad Szczyrbskim Jeziorem. Trasa liczy około 29 kilometrów i jest bardzo malownicza, co powoduje, ze często korzystają z niej rodziny z dziećmi, rezygnujac z przejazdu samochodem. Do Starego Smokowca dojeżdża z Zakopanego autobus. Takie rozwiązanie jest dobrą opcją dla niemobilnych wycieczkowiczów, ale także dla wędrowców, którzy z różnych powodów wolą zostawić pojazdy po polskiej stronie granicy i pozachwycać się pięknem otaczającego ich świata.
Rysy od słowackiej strony
Gdy już dotarliśmy, a pogoda Jeziora Szczyrbskiego dopisala, warto wybrać się na spacer dookoła, który trwa około godzinę i nie jest trasą bardzo wymagającą, dzięki czemu mogą z niego skorzystać także osoby niewprawione w górskich wędrówkach. Krajobraz jest warty obejrzenia o każdej porze roku. Zarówno zimą jak i latem będzie budził podziw. Piękny widok nad Jeziorem Szczyrbskim na Słowacji jest także jesienią, gdy wybarwiające się liście drzew dodają magii otoczeniu.
Panorama zachwyca zwłaszcza gdy spojrzeć w stronę Rys, wyglądają majestatycznie. Jeśli chodzi o poziom trudności szlaku, to jest to trasa o wiele prostsza niż po stronie polskiej, jednak warto się nią wybrać dla krajobrazu i kontaktu z naturą. Nie ulega wątpliwości że to dość oblegany szlak, dlatego warto korzystając z tego że na Szczyrbskim Jeziorze pogoda dopisała udać się na wyprawę wcześnie rano. Trudności techniczne ograniczają sie do jednej sekwencji łańcuchów i systemu kładek, co nie jest przesadnie trudną opcją, jednak przejście szlaku prognozowane jest na około 9 h ( odległość okolo 20 kilometrów) co sprawia, że mimo iż szlak jest łatwiejszy niż w Polsce, nie należy on do typowo spacerowych opcji i może porządnie zmęczyć. Pogoda nad Jeziorem Szczyrbskim nie bywa zaskakująca.