Wystawa fotografii z okazji 90-lecia Instytutu Lotnictwa

W dniach 30 kwietnia – 30 maja 2016 r. na ogrodzeniu Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Warszawskiego w Alejach Ujazdowskich będzie można zobaczyć wystawę zdjęć pt. “Nasza Lotnicza historia. 90 lat Instytutu Lotnictwa”.

“Na wystawie zaprezentujemy przekrój naszej historii od 1926 roku. Udało nam się zebrać unikatowe fotografie, od okresu międzywojennego przez okres powojenny, w którym zmienialiśmy nie tylko historię polskiego lotnictwa, ale także rozpoczęliśmy przygodę z kosmosem, inicjując program rakiet Meteor. Chcieliśmy pokazać nie tylko samoloty, które były badane w Instytucie Lotnictwa, ale także ludzi, którzy tworzyli to miejsce” – opowiada kurator wystawy, Witold Świeczak.

Instytut Lotnictwa należy do najstarszych placówek badawczych w Europie. Oficjalnie powstał 1 sierpnia 1926 roku, chociaż jego korzenie sięgają roku 1918. Przez 90 lat działalności naukowcy i konstruktorzy pracujący w Instytucie Lotnictwa wnieśli wybitne zasługi dla rozwoju gospodarki i obronności Polski.

“Mało kto wie, że przed drugą wojną światową wszystkie polskie samoloty powstawały lub były badane u nas. Będzie można zobaczyć, jak wyglądały badania i obloty słynnych polskich maszyn. Większość z tych zdjęć przez lata była utajniona lub dostępna bardzo wąskiej grupie ludzi. Z okazji naszego jubileuszu uznaliśmy, że warto je udostępnić szerszej publiczności” – mówi Witold Świeczak.

Zaprezentowane zostaną zdjęcia pierwszych badanych konstrukcji lotniczych, samoloty i rakiety stworzone przez polskich konstruktorów, a także zdjęcia najsłynniejszych oblatywaczy doświadczalnych, inżynierów, badaczy.

Wystawa prezentowana będzie w języku polskim i angielskim, co z pewnością zainteresuje turystów z kraju i zagranicy. To także doskonały cel spacerów dla całych rodzin i zapoznanie się z historia nie tylko Instytutu, ale całego polskiego lotnictwa. Ciekawą oprawę graficzną przygotował Radosław Suchożebrski.

Wystawa jest częścią obchodów 90-lecia Instytutu Lotnictwa. Patronat honorowy nad obchodami objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.

Program obchodów jubileuszowych dostępny jest na stronie: www.ilot90.pl.

You May Also Like

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: