Yen Tu – góra poświęcona milionom Buddystów z Wietnamu

Wietnamskie powiedzenie ostrzega: “Chociaż praktykujesz miłosierdzie i czynisz dobre uczynki przez sto lat, nie osiągniesz doskonałego oświecenia, jeśli nie byłeś w Yen Tu”. I chociaż buddyjskich mnichów, zapachu jaśminu czy kadzideł nie spotyka się w Wietnamie na rogu każdej ulicy, a kraj  uważany jest za najmniej religijny w Azji południowo-wschodniej —  to są w Wietnamie miejsca, w których Buddyzm zdołał przetrwać wieki. A sami Wietnamczycy są w moim przekonaniu narodem mocno uduchowionym z odległymi i niczym delta Rzeki Czerwonej dalekimi korzeniami duchowieństwa.

Yen Tu Mountain, DKK ©

Jest takie miejsce w prowincji Quang Ninh, które uważane jest za kolebkę Buddyzmu w Wietnamie.  Obok Góry Bai Dinh o której pisałam tutaj: Góra Bai Dinh i 500 osób doskonałych , najważniejsze dla Wietnamczyków. 

Góra Yen Tu bardzo często chowa się za chmurami i jak puchową kołdrą, otula się gęstą mgłą. Przy dobrej widoczności rozpościera się stąd piękna panorama aż po zatokę Ha Long. Yen Tu ma 1068 m n.p.p., aby dotrzeć na szczyt pieszo, potrzeba jakiś 5 – 6 godzin.

Jak podają dawne przekazy, majestatyczna sceneria i spokój panujący na Yen Tu, tak bardzo urzekły odwiedzającego ją króla Tran Nhan Tongaże (panujący od 1279 do 1293), że pod jej urokiem, postanowił zrzec się tronu na rzecz syna i prowadzić życie mnicha buddyjskiego. Założył na Yen Tử  pierwszą wietnamską szkołę buddyzmu Zen: Truc Lam. Tran, nie tylko osiadł się  w Yen Tử, ale także podróżował po całym kraju, nauczał  praktyk Zen i zachęcał do przestrzegania Teorii dobrych uczynków.

Pagoda Hoa Yen (Hoa Yên), DKK ©

 

Yen Tu Mountain zyskała w Wietnamie ogromną popularność. Zachowała się tutaj buddyjska kultura Wietnamczyków z wieloma pagodami, świątyniami i starożytnymi cennymi reliktami, które zawierają wartości ideologiczne i duchowe Truc Lam Zen, a także kulturę Dai Viet sięgającą XII wieku. Król i jego następcy zbudowali na górze wiele pagód, świątyń i wież, czyniąc to miejsce niezwykłym.

Na szczyt można się dostać pokonując około 6 km drogę, mijając po drodze liczne strumyki i chroniąc się pod parasolem gęstego, wiecznie zielonego lasu. I choć od niedawana, na górę można dojechać kolejką linową – prawdziwy mnich buddyjski musi przejść ją pieszo. Wielu ludzi twierdzi, że trudno jest dotrzeć na szczyt Yen Tu Mountain pieszo, ale jednocześnie radzą sobie z nim setki starszych osób.

 

Nigdy nie czułem się taki żywy i podekscytowany, jak wtedy, gdy wspinałem się na najwyższy stopień

– opowiada jeden z uczestników. 

Po drodze do Yen Tu Mountain, można napotkać kąpielisko, w którym król Tran Nhan Tong symbolicznie zmył swoje ziemskie życie, zanim został mnichem. W pobliżu znajduje się Pagoda Cam Thuc (Cầm Thực), w której król spożywał swój pierwszy posiłek wegetariański.

Mówi się, że kiedy król Tran Nhan Tong postanowił zostać mnichem, wiele osób próbowało przekonać go do zmiany decyzji przez samobójstwo na wiosnę. Król zbudował im świątynię na górze. Wspinając się wyżej można zobaczyć zielony dziedziniec zwany Hue Quang (Huệ Quang) Tower Garden o żywych kolorach z różnych gatunków kwiatów. Znajduje się tu pagoda otoczona przez 6 olbrzymich wież. Wśród nich największą wieżę zbudowano, by oddawać cześć królowi Tran Nhan Tong. 

Yen Tu Mountain, DKK ©

Jedną z największych pagód Yen Tu Mountain jest Pagoda Hoa Yen (Hoa Yên), która znajduje się na wysokości około 543 m. Tutaj jest długi rząd drzew Glyptostrobus, które zostały posadzone, gdy Król Tran Nhan Tong przebywał w Yen Tu. Hoa Yen Pagoda została zbudowana w czasach dynastii Ly. W pobliżu znajdują się wodospady Vang (Vàng) i Bac (Bạc).

Dalej ścieżka biegnie obok świątyni Ngoa Van (Ngọa Vân), pagoda Mot Mai. Idąc dalej, dochodzi się do Niebiańskiej Bramy. Na wysokość około 700 m, znajduje się Pagoda Van Tieu (Vân Tiêu), która leży w warstwach białych chmur. Po osiągnięciu wysokości 1068 m można zobaczyć Pagodę Dong (Đồng) wykonaną z miedzi. Dong Pagoda została zbudowana w XV wieku i waży około 60 ton. 

Stojąc na najwyższym miejscu Yen Tu Mountain, podziwiając panoramę Bach Dang River i Ha Long Bay, wsłuchując się w szepty zielonego lasu, którego zapach miesza się z zapachem kadzideł –  człowiek zapomina o smutku, egoizmie i zmartwieniach. Można powiedzieć, że dotyka bram niebios – jest to powszechne uczucie, o którym opowiadaj ci, którzy tutaj przychodzą. 

Wietnamczycy to także ludzie z bogatymi tradycjami, wierzeniami i rytuałami, których korzeni można upatrywać w legendach, folklorze, animizmie a także przybyłych z Chin filozofiach, które nie były obojętne podczas długiego panowania  dynastii Qin. Szczególnie dużą wagę przywiązują do czczenia pamięci przodków. Niezależnie od wyznawanej wiary mają w domu ołtarz przodków, na który składają wszystko to, czego ich zdaniem mogą zmarli potrzebować w zaświatach. Wierzą, że dusza nie umiera oraz, że ma siłę sprawczą i poprzez ziemskie działania starają się uzyskać ich przychylność. Liczą się też ze zdaniem zmarłych i mają ich na uwadze podczas podejmowania wielu decyzji.

W drodze powrotnej z Yen Tu, Huan przewodnik z którym odwiedziłam górę powiedział mi, że następnego dnia będzie brał udział w uroczystości pogrzebowej krewnego, który zmarł 7 lat temu. Bardzo mnie zaskoczył, ale zaraz wytłumaczył, że Wietnamczycy stosują unikalny zwyczaj 2 pochówków. Drugi pochówek odbywa się zwykle po 5, 7 lub 9 latach – grób zostaje ekshumowany w środku nocy, resztki są starannie myte w mleku, a następnie pochowane w mniejszej metalowej trumnie w innym miejscu. Tajemnica życia leży w poszukiwaniu piękna, a śmierć jest jego częścią – spuentował  Huan.

Autor, Dorota Kozioł Komarnicka ©


Dodatkowe informacje:

W pobliżu góry Yen Tu i wioski Hanh Huong Yen Tu,znajduje się luksusowy hotel Legacy Yen Tu – MGallery by Sofitel.  Jego XIII-wieczny projekt jest niesamowita scenerią,  idealnym miejscem do medytacji lub wyjazdu motywacyjnego. Informacje o hotelu można znaleźć tutaj: https://www.accorhotels.com/gb/hotel-B1Y7-legacy-yen-tu-mgallery-by-sofitel/index.shtml#section-events

Polecane artykuły o Północnym Wietnamie:

Hoa Lu, Trang An – Kolebka Starożytnego Wietnamu

Wietnam. Hanoi – Scena Uliczna I Jedzenie, Którego Nie Można Przegapić

Ha Long Bay – Vietnam. Jeden Z Siedmiu Cudów Świata

Wietnam W Centrum Uwagi Za Sprawą ATF 2019

Yen Tu Mountain – zdjęcie zrobione obok drzewach Glyptostrobus z XIII w.KS ©

You May Also Like

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: