Z jakim testem do Hiszpanii?

Obowiązująca od 23 listopada 2020r  (z aneksem z dnia 10 grudnia) ustawa, która reguluje warunki wjazdu na teren Hiszpanii (w tym Wyspy Kanaryjskie) mówi, że wszyscy pasażerowie przylatujący drogą lotniczą i morską z krajów/regionów znajdujących się w strefie wysokiego ryzyka zobowiązani są do przedstawienia negatywnego wyniku testu na COVID-19.  Poza tym, od 1 lipca 2020, dla wszystkich istnieje obowiązek wypełnienia formularza kontroli sanitarnej FSC. Osób wjeżdżających do Hiszpanii drogą lądową przepisy te nie dotyczą.

Testy, które wymienia ustawa to testy molekularne: PCR, RT-PCR, RT-LAMP (Reverse Transcriptase Loop-Mediaded Isothermal Amplification), TMA  (Transcription Mediaded Amplification) – tego ostatniego testu raczej nie wykonuje się w Polsce. Nie akceptuje się testów antygenowych, na przeciwciała, serologicznych czy innych niewymienionych w ustawie. Test powinien być wykonany na nie więcej niż 72 godziny przed przybyciem do Hiszpanii, to znaczy, że między pobraniem wymazu, a godziną lądowania nie może upłynąć więcej niż 72 godziny. Obowiązek wykonania testu nie dotyczy dzieci poniżej 6 roku życia. Wynik testu powinien być wydany w jednym z czterech języków: hiszpańskim, angielskim, niemieckim lub francuskim. Może być przedstawiony w formie papierowej, wtedy musi być to oryginał, lub cyfrowej, w tedy okazujemy go w telefonie czy tablecie. Z obowiązku wykonania testu zwolnione są osoby podróżujące tranzytem przez Hiszpanię, tzn. nieopuszczające strefy międzynarodowej lotniska

Formularz Kontroli sanitarnej FSC online dostępny jest na stronie www.spth.gob.es lub w aplikacji App SPAIN TRAVEL HEALTH – SpTH. Po wypełnieniu formularza generuje się kod QR, który będzie skanowany przez służby w portach lotniczych i morskich po przybyciu do Hiszpanii. W przypadku problemów technicznych z wypełnieniem formularza online można skorzystać z jego formy papierowej dostępnej na stronie: https://www.mscbs.gob.es/en/profesionales/saludPublica/sanidadExterior/ControlHS.htm . Znajdujące się tam formularze (oddzielne na samolot i na statek) dostępne są w 4 wersjach językowych i są interaktywne. Można je więc najpierw wypełnić i następnie wydrukować lub wydrukować i potem wypełnić ręcznie. Są tak samo ważne jak kod QR.

Formularz kontroli sanitarnej, link do obowiązującej ustawy oraz link do aktualnej listy państw znajdujących się w strefie ryzyka znajduje się na stronie Spain Travel Health www.spth.gob.es.

Lista krajów/regionów wysokiego ryzyka zakażeniem wirusem SARS-CoV-jest regularnie aktualizowana na podstawie danych Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób ECDC. Obecna lista ważna jest do 7 marca. Warto przed wyjazdem sprawdzić, czy kraj, z którego będziemy podróżować do Hiszpanii znajduje się w tym wykazie. Polska aktualnie się w nim znajduje.

Przy okazji informujemy, że nie ma jeszcze żadnych regulacji pozwalających na wjazd osobom zaszczepionym czy tzw. „ozdrowieńcom”. Jak tylko przepisy takie zostaną opublikowane, niezwłocznie będziemy o tym informować sektor turystyczny i media. 

Biuro Radcy ds. Turystyki. Ambasada Hiszpanii w Polsce

 

 

 

 

You May Also Like

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: