Zapukaj do sąsiada. W piątek zanotowano 45,2 stopni Celsjusza

Europę zalewa rekordowa fala upałów. W piątek w portugalskiej Alvedze, około 150 kilometrów od Lizbony, zanotowano 45,2 stopni Celsjusza. Według meteorologów może zostać pobity rekord ciepła, który na Starym Kontynencie wynosi 48 stopni.
Wyjątkowe upały, jakich doświadczamy tego roku, będą pojawiać się coraz częściej i będą utrzymywać się dłużej. Dlatego musimy nauczyć się z nimi żyć i zadbać o osoby szczególnie wrażliwe na ich skutki. W Polsce Ministerstwo Środowiska wyszło z inicjatywą dotyczącą przygotowania Miejskich Planów Adaptacji do zmian klimatycznych ma na celu m.in. złagodzenie negatywnych konsekwencji związanych z falami upałów.
 
Przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących zagrożenie zdrowia i życia. Spodziewaj się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu. Dostosuj swoje plany do warunków pogodowych – ostrzega Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
 
Upały, które występują w tym roku już od kwietnia, mają istotny bezpośredni i pośredni wpływ na zdrowie ludzi. W ciągu dnia może dojść do przegrzania organizmu i udaru słonecznego. To, jak reaguje nasz organizm, zależy od wielu czynników, w tym od wieku, stanu zdrowia, czy nawet diety. Wysokie temperatury są szczególnie dotkliwe dla osób cierpiących na choroby układów krążenia i oddechowego. W trakcie upałów wymagają one specjalnej opieki z naszej strony. Oprócz nich, pomocy potrzebują przede wszystkim osoby samotne, starsze lub mające problemy z poruszaniem się.
Zapukaj do sąsiada

Bardzo ważne jest więc konsekwentne budowanie systemu pomocy sąsiedzkiej. Nawet bardzo sprawne służby miejskie i ratownicze nie są w stanie dotrzeć do wszystkich potrzebujących, szczególnie w sytuacji nasilania się zagrożenia – zwracajmy więc baczniejszą uwagę na osoby, które mogą potrzebować naszej pomocy i reagujmy w sytuacji zagrożenia.
 
Fale upałów są bardziej dotkliwe w obszarach zurbanizowanych o wysokim stopniu akumulacji ciepła i utrudnionej wymianie powietrza, co ma istotny wpływ na brak możliwości wystarczającego wychłodzenia nocą. – mówi Krzysztof Skotak z Instytutu Ochrony Środowiska-PIB – Także noce tropikalne, czyli takie, gdy dobowa temperatura powietrza nie spada poniżej 20oC, są dla organizmu dużym obciążeniem.
 
To właśnie w miastach, szczególnie tych największych, temperatury takie jak obecne są najbardziej dokuczliwe. Duże powierzchnie zabudowane betonem i asfaltem nagrzewają się znacznie szybciej i mocniej niż na przykład tereny leśne. Do tego zwarta zabudowa stanowi przeszkodę dla sprawnej cyrkulacji powietrza, czyli wymianie z terenami chłodniejszymi. Wszystko to przyczynia się do powstania tzw. „Miejskiej Wyspy Ciepła”, gdzie temperatura jest o kilka do, w skrajnych przypadkach, kilkunastu stopni wyższa od terenów podmiejskich.
 
Dlatego szczególnie w miastach należy szczególnie zadbać o osoby trudniej radzące sobie ze skutkami zmian klimatycznych. Stąd decyzja o podjęciu przez Ministerstwo Środowiska inicjatywy realizacji projektu „Opracowanie planów adaptacji do zmian klimatu w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców” – 44MPA. 44 polskie miasta we współpracy z Ministerstwem Środowiska biorą udział w projekcie, którego głównym celem jest ocena wrażliwości na zmiany klimatu największych polskich miast i zaplanowanie działań adaptacyjnych, adekwatnych do zidentyfikowanych zagrożeń.
 
Dzięki Miejskim Planom Adaptacji ok. 30% mieszkańców Polski szczególnie narażonych na zmiany klimatu zostanie objętych lepszym planowaniem i ochroną. Działania na rzecz poprawy warunków życia i zdrowia społeczeństwa są dla nas szczególnie istotne – mówi wiceminister środowiska Sławomir Mazurek.
 
Ministerstwo czynnie współpracuje z samorządami, aby uwzględniać w naszych działaniach lokalne uwarunkowania. Mamy nadzieję, że w ślad za największymi miastami, podobne rozwiązania zostaną przyjęte w całej Polsce – dodaje wiceminister środowiska.
 
W 44 miastach – partnerach projektu ”44MPA” – dobiegają końca prace nad miejskimi planami adaptacji do zmian klimatu. W dokumentach tych zaplanowano działania adaptacyjne, również te skierowane do osób słabszych.
 
Kliknij tutaj, aby przeczytać o szczegółach programu „Opracowanie planów adaptacji do zmian klimatu w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców”: http://44mpa.pl/.
Źródło informacji: MŚ
Zdjęcie: Sulmona – Italia, DKK (c)

You May Also Like

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: