Zdaniem ekspertów: Działajmy racjonalnie. Jest dostępny i bezpieczny walsartan w Polsce

W ostatnich dniach Główny Inspektorat Farmaceutyczny wstrzymał w obrocie kilka serii różnych produktów leczniczych, zawierających walsartan, z powodu wystąpienia zanieczyszczenia substancji czynnej pochodzącej od wytwórcy Zhejiang Huahai Pharmaceuticals Co. Ltd, na podstawie europejskiej procedury Rapid Alert. Eksperci zalecają pacjentom i lekarzom podejmowanie działań racjonalnych, opartych tylko na sprawdzonych informacjach.

Dr hab. n. med. Radosław Kręcki, kardiolog: “Sytuacja, która wystąpiła u niektórych wytwórców powinna zostać wyjaśniona, a wszelkie wątpliwości dotyczące bezpieczeństwa stosowania tych leków rozwiane. Należy umożliwić profesjonalistom podjęcie właściwych i opartych na faktach działań, mających na celu zniwelowanie skutków zaistniałej sytuacji rynkowej dla leczenia nadciśnienia tętniczego u pacjentów w całej Polsce. Najważniejsze jest jednak działanie racjonalne. Są na rynku dostępne w pełni bezpieczne postacie walsartanu, które pacjenci mogą stosować bez obaw. Walsartan jest bowiem jedną z najlepiej przebadanych molekuł należących do antagonistów receptora AT1 dla agiotensyny II. Posiada unikalny profil farmakokinetyczny i trudne będzie zastąpienie go innym lekiem z grupy sartanów z pełną satysfakcją utrzymania kontroli ciśnienia u pacjentów stosujących ten lek przewlekle”.
Pacjent powinien sprawdzić jaki lek ma w domu i zweryfikować jego nazwę oraz numer serii z informacjami dostępnymi na stronie GIF (www.gif.gov.pl/pl/decyzje-i-komunikaty/decyzje/decyzje). Jeśli jego lek został wycofany z obrotu pacjent powinien go oddać do apteki i skontaktować się ze swoim lekarzem.
Choć skala problemu jest duża, warto zwrócić uwagę na fakt, że są producenci, którzy mają na rynku produkty zawierające bezpieczny walsartan, gdyż pozyskują substancję czynną od innego odbiorcy. Spełnia ona wymagania jakościowe, a dostawcy są skwalifikowani i audytowani na bieżąco.
Bogdan Manowski, dyrektor ds. rozwoju biznesu Celon Pharma S.A.: “Potwierdzam, że nie ma w tym momencie ryzyka wycofania naszego leku zawierającego walsartan z obrotu. Jest on bezpieczny i dostępny dla pacjentów w całej Polsce”.
 
Źródło informacji: Celon Pharma S.A.
 

You May Also Like

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: